كووید-۱۹ با زنان حامله چگونه رفتار می كند؟

كووید-۱۹ با زنان حامله چگونه رفتار می كند؟

الف دانلود: این روزها، بیماری كووید-19 نقل هر محفلی است و همگان در تلاشند تا راهكارهایی نو را برای مقابله یا سازگاری با آن بیایند. در این میان، وضعیت برخی افراد نظیر زنان حامله بایستی مورد عنایت ویژه قرار گیرد. در این راستا، محققان ایرانی، نتایج حاملگی و تظاهرات بالینی بیماری ناشی از كروناویروس جدید را در زنان حامله بررسی نموده اند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹، یک سری موارد غیرقابل توضیح در مورد پنومونی یا ذات الریه در ووهان چین گزارش شد و در ۲۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی، این ویروس را بعنوان کروناویروس نوین-۲۰۱۹ و سپس ۲-CoV-SARS نام گذاری کرد. سرعت انتشار ویروس به حدی بود که سازمان بهداشت جهانی آنرا یک بیماری واگیر پاندمیک و عالم گیر معرفی نمود. هم اکنون نیز، وضعیت همه گیری کووید-۱۹ در سرتاسر جهان شدید و نگران کننده است.
طبق گفته پژوهشگران، داده های علمی حاکی از یک دوره کمون ۲ تا ۱۴ روزه برای این بیماری است و یک سوم تا نیمی از بیماران بستری شده به سبب این بیماری، دارای بیماری زمینه ای بوده اند. همین طور ابتلای کودکان به بیماری فوق، به ندرت گزارش شده است و مردان نیز موارد بیشتری از آنرا نشان داده اند. اما یکی از نگران کننده ترین موضوعات در این خصوص، آن است که ابتلای مادران حامله به بیماری کووید-۱۹ نیز درحال افزایش است و پیشگیری و کنترل این بیماری در زنان حامله و خطر بالقوه انتقال آن به جنین، به یک نگرانی اساسی تبدیل گشته است.
این موضوع، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی بابل را به انجام یک پژوهش مروری واداشته است. در این پژوهش، پژوهشگران با مرور آخرین پژوهش های انجام شده در این عرصه، نتایج حاملگی و تظاهرات بالینی بیماری کووید-۱۹ را در زنان حامله مورد بررسی قرار داده اند.
نتایج این مطالعه نشان میدهد که معیارهای مربوط به علایم بالینی، نتایج آزمایشگاهی و تصویرهای رادیوگرافی در زنان حامله مبتلابه کووید-۱۹ مانند سایر بزرگسالان غیر حامله مبتلا است.
بر این اساس، فرشته بهمنش از مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت پژوهشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکی بابل و همکارانش در این تحقیق می گویند: «تظاهرات شایع بیماری کووید- ۱۹ در زنان حامله شامل تب، سرفه و درد عضلانی بوده است. همین طور شایع ترین نتایج آزمایشگاهی، کاهش لنفوسیت خون و افزایش شاخص CRP خون است. این شاخص، مربوط به پروتئین واکنشی سی است که جهت بررسی وجود عفونت مورد آزمایش قرار می گیرد».
بنا بر یافته های این مطالعه، در زنان حامله به طورکلی، به سبب ضعف سیستم ایمنی بدن و تغییرات فیزیولوژیک سیستم تنفسی نظیر کاهش ارتفاع دیافراگم، افزایش مصرف اکسیژن و ادم مخاطی دستگاه تنفسی، تحمل آنان به هیپوکسی یا همان سطح اکسیژن پایین، کاهش پیدا می کند. به همین دلیل، انتظار می رود در زنان حامله مبتلا به کووید ۱۹ مشکلات تنفسی افزایش یابد. اما عمده مطالعاتی که به خصوص توسط پژوهشگران چینی انجام شده است، نشان میدهد که علایم بالینی مبتلایان حامله با غیر حامله تفاوت خاصی در این مورد نداشته است.
بهمنش و همکارانش اظهار کرده اند: «علاوه بر این ها، عوارض حاملگی و زایمان در زنان حامله شامل افزایش زایمان زودرس و افزایش میزان سزارین بوده است. البته بایستی به این نکته اشاره نمود که تعداد مطالعات انجام شده در این خصوص، محدود و عمدتاً از کشور چین بوده اند و لذا، بازهم نیاز به مطالعات بیشتر و از کشورهای مختلف جهان برای اظهار نظر قطعی حس می شود».
یافته های این مطالعه مروری در مجله علمی پژوهشی «طب نظامی» که بعد از بروز کروناویروس جدید، به شکلی فعال به انتشار نتایج پژوهش های داخلی در این مورد پرداخته است، انتشار یافته اند. این نشریه به صورت ماهنامه توسط دانشگاه و پژوهشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) انتشار می یابد.
منبع:

1399/02/08
22:23:22
5.0 / 5
2226
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
الف دانلود