چند دامنه فارسی به ثبت رسید؟

چند دامنه فارسی به ثبت رسید؟

الف دانلود: آخرین آمار انتشار یافته از میزان ثبت دامنه در مرکز ثبت دامنه کشوری حاکیست که تا حالا یک میلیون و 578 هزار و 750 دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده که در این بین پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین دامنه ی فعال را دارد.به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می کنید. پسوندهای مجاز و معتبر درحقیقت پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همین طور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل نیز تأثیرگذار است.

در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراکز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی بشمار می رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. این پژوهشگاه همین طور آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.

مرکز ثبت دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره ی دامنه های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info که در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه ها در تمامی کشورها باز است، بسیار گسترده باشد که برآورد آماری دقیق از آنها کمی مشکل شود، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه های ثبت شده را به دست می دهد.

اما طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از شروع ثبت دامنه های فارسی در کشور تا حالا یک میلیون ۵۷۸ هزار و ۷۵۰ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۵۷۰ هزار و ۴۲۶ دامنه ی فعال در صدر قرار دارد. درحقیقت بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ بطوریکه از میان دیگر پسوندهای فارسی، هر کدام کمتر از ۵۰۰۰ دامنه را ثبت کرده اند.

دامنه هایی که بیش از ۱۰۰۰ مورد ثبت شده دارند، co.ir با ۴۲۷۸ مورد، دامنه ایران با ۱۵۲۸ مورد و دامنه ac.ir با ۱۱۵۵ دامنه فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۷۰۲ مورد، دامنه org.ir با ۲۲۸ مورد، دامنه sch.ir با ۲۱۷ مورد و دامنه gov.ir با ۱۹۰ مورد نیز در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۲۶ دامنه فعال است.


منبع:

1402/05/05
17:12:50
0.0 / 5
213
تگهای خبر: اینترنت , پژوهش , سایت , كاربر
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان الف دانلود
الف دانلود