كشف یك جهش منحصر به فرد در كروناویروس

كشف یك جهش منحصر به فرد در كروناویروس

به گزارش الف دانلود محققان دانشگاه ایالتی ˮآریزوناˮ موفق به كشف یك جهش خاص در كروناویروس جدید شده اند كه تابحال مشاهده نشده بود و می تواند سرنخ های جدیدی در مورد این ویروس و توسعه درمان و واكسن برای آن فراهم آورد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، از آنجا که بیماری همه گیر کروناویروس جدید یا کووید-۱۹ در خیلی از کشورهای دنیا انتشار یافته است، علاوه بر پیگیری تعداد موارد ابتلای روزانه، جامعه علمی در سراسر جهان به ردیابی ویروس "SARS-CoV-۲" که عامل این بیماری است نیز می پردازد.
"ارفم لیم" گروهی را در دانشگاه ایالتی آریزونا(ASU) هدایت می کند که به بررسی چگونگی شیوع، جهش و سازگاری ویروس در گذر زمان می پردازد.
گروه "لیم" برای ردیابی دنباله کروناویروس جدید در سراسر جهان، از فناوری جدیدی به نام "توالی نسل بعدی" در آزمایشگاه ژنومیک دانشگاه آریزونا استفاده می نماید تا به سرعت تمام ۳۰ هزار حرف شیمیایی کد ژنتیکی "SARS-CoV-۲" را که ژنوم ویروس نامیده می شود، بخواند.
هر دنباله در یک بانک ژن جهانی ذخیره می شود که توسط یک سازمان علمی غیرانتفاعی به نام "GISAID" اداره می شود. تا به امروز، بیش از ۱۶ هزار دنباله از "SARS-CoV-۲" در این بانک ژن ثبت شده است.
داده های توالی نشان میدهد که "SARS-CoV-۲" دارای منبعی واحد از ووهان چین است و از آنجا سرچشمه گرفته است، در صورتیکه خیلی از نخستین موارد مبتلاشدن به کروناویروس در آریزونا که مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته، اروپا را بعنوان محتمل ترین منبع نشان میدهد.
حالا پژوهشگران با بهره گیری از ۳۸۲ نمونه مخاط بینی که از مبتلایان به کووید-۱۹ در آریزونا به دست آمده است، یک جهش را در "SARS-CoV-۲" شناسایی کرده است که قبلاً هیچ گاه پیدا نشده بود؛ جایی که ۸۱ حرف شیمیایی از بین رفته اند و بطور دائم از ژنوم حذف شده اند.
"لیم" می گوید به محض اینکه داده های خودرا در دسترس قرار داد، این امر مورد توجه جامعه علمی جهانی همچون سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است.
"لیم" اظهار داشت: یکی از دلایلی که این جهش مورد توجه است به این علت است که حذف بزرگی را که در شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ بوجود آمد، یادآور می شود. طی مراحل میانی و اواخر اپیدمی سارس، ویروس "SARS-CoV" جهش هایی را تجربه نمود که موجب تضعیف ویروس شد. دانشمندان اعتقاد دارند که ویروس تضعیف شده که موجب بیماری خفیف تری می شود، اگر توسط افرادی که ناآگاه که آلوده شده اند، گسترش یابد، می تواند مزیت انتخابی داشته باشد.


گروه ویروس شناسی دانشگاه آریزونا برای انجام تحقیقات در مورد ویروس های آنفلوانزای فصلی آماده شده بود، اما هنگامی که مورد سوم مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ در ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰ در آریزونا پیدا شد، آنها می دانستند که توانایی های فنی و علمی دارند تا بتوانند به سرعت روی کروناویروس جدید و گسترش آن تحقیق کنند.
در این مطالعه جهش هایی دیده شد که قبلاً در پایگاه داده "GISAID" ثبت نشده بود و می تواند سرنخی در مورد چگونگی آلوده کردن بیماران توسط ویروس فراهم آورد. این مطالعه همین طور می تواند یک نقطه شروع جدید برای سایر دانشمندان برای تولید داروهای ضدویروسی یا تهیه واکسن جدید باشد.
ویروس "SARS-CoV-۲" از پروتئین های جانبی کمک می گیرد تا میزبان انسانی خودرا آلوده کند، تکثیر شود و در نهایت از فردی به فرد دیگر منتقل شود. حذف ژنوم، ۲۷ بلوک ساخت پروتئین به نام اسیدهای آمینه را از پروتئین جانبی کروناویروس جدید موسوم به "ORF۷a" حذف می کند. این پروتئین بسیار شبیه به ضد ایمنی ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ موسوم به "ORF۷a / X۴" است.
پژوهشگران هم اکنون برای درک عواقب عملکردی جهش ویروس در تلاش هستند تا آزمایش های بیشتری انجام دهند. تصور می شود که این پروتئین ویروسی به "SARS-CoV-۲" کمک نماید تا از دفاع انسانی بگریزد و در نهایت سلول را نابود کند. این پروتئین، ویروس را آزاد می کند تا سلول های دیگر را در یک واکنش زنجیره ای آلوده کند که می تواند به سرعت موجب شود ویروس تکثیر شود و در نهایت ۸ تا ۱۴ روز بعد از عفونت اولیه، موجب ایجاد علایم جدی شود.
"لیم" خاطرنشان می کند که تابحال فقط ۱۶ هزار ژنوم از "SARS-CoV-۲" توالی شده است که کمتر از ۰.۵ درصد از سویه های در گردش است. هم اکنون بیش از ۳.۵ میلیون مورد ابتلای تأیید شده به کووید-۱۹ در سراسر جهان وجود دارد.
این مطالعه در نسخه آنلاین مجله Virology انتشار یافته است.1399/02/16
13:55:14
5.0 / 5
2161
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
الف دانلود