از احتكار تا كاهش واردات

پاسخ وزیر ارتباطات به سوالی درباره علت آشفتگی بازار موبایل

پاسخ وزیر ارتباطات به سوالی درباره علت آشفتگی بازار موبایل

الف دانلود: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات كاهش واردات به سبب تعطیلی كارخانه های تولیدی در كشورهای تولیدكننده ای مثل كره جنوبی و چین و احتمال احتكار برخی از گوشیهای وارداتی را دلیل آشفتگی بازار موبایل دانست.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، به سبب شیوع ویروس کرونا در جهان و از یک طرف خانه نشینی مردم و از جانب دیگر تعطیلی خیلی از تولیدکنندگان گوشی، ساخت این کالا با مشکلاتی همراه شده و در ایران هم مشکل واردات به این معضلات افزوده شد. همین طور در صورتیکه ادامه تعطیلی مراکز آموزشی و به تبع آن تمرکز بر آموزش آنلاین در دانشگاه ها و استفاده از اپلیکیشن های آموزشی توسط دانش آموزان تقاضای موبایل را در بازار افزایش داده، کمبود جهانی کالا، بالا رفتن نرخ ارز و بسته شدن مرزها و محدودیت های ترانزیتی برای واردات، منجر به گرانی این کالا شده است.
در این راستا یکی از کاربران توییتر از وزیر ارتباطات درباره بازار آشفته موبایل پرسید. او به مشکل تخصیص ارز و ثبت سفارش اشاره کرده و گفت در بازار دبی قیمت برندها چندان تغییری نکرده اما در بازار ایران برخی از مدلهای پرفروش تا ۱۰۰ درصد هم افزایش قیمت داشته است.
در پاسخ به این اظهارات، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار داشت: از وزیر صمت می پرسم، اما احیانا به سبب تعطیلی کارخانه های تولیدی در کشورهای تولیدکننده ای مثل کره جنوبی و چین، واردات کاهش دارد. البته تا دو روز پیش، آمار واردات نشان می داد که ۱.۴ میلیون گوشی وارد شده که روشن نشده است. شاید کمی هم احتکار باشد، البته اطمینان ندارم.
این در صورتیکه است که فعالان بازار موبایل معتقدند قیمت گوشی متاثر از چند پارامتر است که در این مدت این پارامترها با مشکل روبه رو و سبب شده ورود کالا و عرضه موبایل کم شود. از طرفی اگر بانک مرکزی و وزارت صمت امکان تخصیص ارز و ثبت سفارش را برای واردات گوشی فراهم آورند، قسمتی از این مشکلات که مربوط به واردات است، حل می شود.
با وجود این، فعالان بازار موبایل معتقدند در شرایطی که به سبب شیوع ویروس کرونا در جهان، کارخانه های تولیدکننده با مشکل مواجه گشتند و یا مشکلات مربوط به حمل و نقل مانع ارسال کالا شده، حتی درصورت حل مشکلات داخلی هم قیمت گوشی به دوران پیش از کرونا برنمی گردد و تنها درصورتی که شرایط در جهان عادی شود، می توان انتظار داشت که بازار موبایل هم به حالت عادی خود برگردد.
منبع:

1399/02/22
17:27:03
5.0 / 5
2007
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
الف دانلود