ابررایانه مایكروسافت با 285 هزار پردازنده مركزی و 10 هزار پردازنده گرافیكی

ابررایانه مایكروسافت با 285 هزار پردازنده مركزی و 10 هزار پردازنده گرافیكی

به گزارش الف دانلود ابررایانه شركت مایكروسافت كه یكی از پنج پرسرعت ترین سیستم های دنیا است، دارای ۲۸۵ هزار پردازنده مركزی(CPU) و ۱۰ هزار پردازنده گرافیكی(GPU) است كه با همكاری شركت ˮOpen AIˮ تلاش در آزمودن و توسعه مدلهای كارآمد هوش مصنوعی در مقیاس بزرگ دارد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، سال گذشته شرکت مایکروسافت یک میلیارد دلار در شرکت "Open AI" سرمایه گذاری کرد، شرکتی که توسط "ایلان ماسک" بنیان گذاری شده و بر توسعه هوش مصنوعی سازگار با انسان متمرکز است. حالا امروز در کنفرانس توسعه دهندگان "۲۰۲۰ Build" شاهد نخستین نتایج این سرمایه گذاری هستیم.
مایکروسافت اعلام نمود که برای تست مدلهای هوش مصنوعی در مقیاس بزرگ که توسط شرکت "OpenAI" توسعه یافته، یک ابررایانه با میزبانی "آزور"(Azure) ساخته است.
در حالیکه ما شاهد اجرای خیلی از برنامه های هوش مصنوعی متمرکز بر وظایف گوناگون، مانند شناسایی اشیاء خاص از روی تصاویر یا ترجمه زبان های مختلف هستیم، موج جدیدی از تحقیقات روی مدلهای گسترده تر متمرکز است که می توانند چندین کار را به صورت همزمان انجام دهند.
همانطور که مایکروسافت خاطرنشان می کند، این کار می تواند شامل تعدیل جریان بازی ها باشد. در واقع، این مدلهای بزرگ می توانند هوش مصنوعی را برای مصرف کنندگان و توسعه دهندگان بسیار مفیدتر کنند.
این ابررایانه از ۲۸۵ هزار پردازنده مرکزی و ۱۰ هزار پردازنده گرافیکی تغذیه می کند که هر یک از آنها با سرعت ۴۰۰ گیگابیت در ثانیه متحد می شوند و ارتباط برقرار می کنند. در حالیکه مایکروسافت اطلاعات مشخصی درباره قابلیت سرعت این ابررایانه فاش نکرده، می گوید این ابررایانه در لیست برترین ۵۰۰ ابررایانه های افشا شده عمومی قرار دارد.
در این مرحله معلوم نیست که شرکت "OpenAI" دقیقاً چگونه از چنین سیستم قدرتمندی بهره خواهد برد، اما حداقل می توان انتظار داشت که نتایج جالبی به دست بیاورد. این شرکت بیشتر به ایجاد الگوریتمی شناخته شده است که می تواند اخبار جعلی قانع کننده بنویسد و همینطور اثبات این نکته که حتی ربات ها هم می توانند تقلب یاد بگیرند.
شاید "OpenAI" سفارش ای از مایکروسافت بگیرد و چیزی شبیه به مدلهای ریزمعماری(Turing) خود برای تولید زبان طبیعی بسازد که یک پیاده سازی مقیاس بزرگ از هوش مصنوعی است که سبب ایجاد چیزهایی مانند تولید زیرنویس به صورت زنده می شود. این هوش مصنوعی با ۱۷ میلیون پارامتر برای درک زبان پشتیبانی می شود.
مایکروسافت همینطور اعلام نمود که مبادرت به تولید مدلهای ریزمعماری با منبع باز می کند، ازاین رو توسعه دهندگان بزودی می توانند از آن برای نیازهای پردازش زبان خود استفاده کنند.1399/03/01
12:40:59
5.0 / 5
2166
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
الف دانلود