بررسی مواضع كاندیداها در حوزه فضای مجازی؛

پزشکیان فیلترینگ کنترل شده را پذیرفت

پزشکیان فیلترینگ کنترل شده را پذیرفت

به گزارش الف دانلود، شب گذشته صراحتا دو نامزد ریاست جمهوری مواضع خویش را در رابطه با فیلترینگ پلتفرمهای خارجی اعلام نمودند که مسئولیت پذیری پلت فرم های بین المللی مخرج مشترک مناظره و برنامه پزشکیان و جلیلی بود.به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، شامگاه دوشنبه یازدهم تیرماه اولین مناظره دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور «سعید جلیلی» و «مسعود پزشکیان» با مبحث «فرهنگی و سیاسی» به صورت زنده از شبکه یک سیما به روی آنتن رفت. وجه تمایز این مناظره با مناظره های پیشین این بود که سوالات در حوزه های نام برده با صراحت بیشتری از کاندیداها پرسیده شد و حتی مجری این امکان را داشت که در صورتیکه یکی از دو نامزد پاسخ شفافی به سوال ندهند، سوال را مجدداً مطرح کند.
پرسش های داغ و شفاف در رابطه با فیلترینگ و اینترنت
در این مناظره در حوزه فرهنگی سوالاتی شفاف پیرامون «فیلترینگ فضای مجازی» و «اینترنت» از پزشکیان و جلیلی پرسیده شد که هر دو مشخصاً تاکید نمودند که سکوهای خارجی برای فعالیت باید مسئولیت و قواعد ایران را بپذیرند و خود دولت و یا برخی شرکت ها باید با آنها مذاکره کنند.
این در حالیست که عدم مسئولیت پذیری دو پلت فرم فیلتر شده در ایران سبقه طولانی دارد به صورتی که در دولت دوازدهم علیرغم تعامل و مذاکرات با بعضی از پلت فرم های بین المللی، آنها حاضر به پذیرفتن تعهدات ایران نشدند.
رایزنی های دولت دوازدهم و سیزدهم با پلت فرم ها بی نتیجه ماند
در دولت سیزدهم هم نامه ای از جانب مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا در رابطه با تأسیس نمایندگی در ایران نوشته و ارسال شد اما پاسخ رسمی از جانب این شرکت در این حوزه دریافت نشد. این شرکت در فضای مجازی و در پاسخ به درخواست ایران برای تعیین نماینده ای در تهران پاسخ منفی داد و اعلام نمود خویش را سرگرم این درخواست نخواهد کرد!
نامزدی که در رابطه با رفع فیلترینگ تضمین داد
با این حال مسعود پزشکیان از همان ابتدا که تبلیغات انتخاباتی خویش را شروع کرد از تغییر در چندین حوزه در صورت پیروزی خود در انتخابات اطلاع داد که یکی از آنها بحث «فیلترینگ» بود به صورتی که حتی این تضمین را داد فیلترینگ شبکه های اجتماعی برداشته شود و اعلام نمود که تمام دولت در مقابل فیلتر کردن و فیلترشکن بازی و فشارهای بیرونی در همه جلسات و تمام قد خواهد ایستاد.
پزشکیان در مناظره های پیشین ضمن انتقاد از فیلترینگ به مسائلی همچون گردش مالی فروش فیلترشکن و مشکلات بوجود آمده برای کسب و کارهای آنلاین در اثر محدودیت های اعمال شده اشاره کرده بود. وی همینطور پرداختی به مبحث مافیای فروش فیلترشکن داشت و به فرصت های استفاده از پلت فرم های دارای محدودیت دسترسی، همچون توئیتر اشاره کرده بود. نماینده اصلاح طلبان از پیگیری توسعه زیرساخت ها در دولت خود هم در صورت پیروزی اطلاع داده بود.
این اظهارات در حالیست که همانطور که در گزارش قبلی مهر (اینجا) به آن اشاره شد اختیار دولت در بحث فیلترینگ و حل آن اختیار تام نیست و رای به مسدودسازی در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه صادر می شود. این کارگروه زیر نظر دادستان کل کشور فعالیت می کند و متشکل از ۱۲ نفر است که تنها ۶ نفر آنها از قوه مجریه هستند.
پزشکیان: در همه دنیا در مواقع خاص محدودیت برای اینترنت داریم
با این حال در مناظره شب گذشته صراحتاً سوالی پیرامون فیلترینگ از پزشکیان پرسیده شد و او این دفعه پاسخ محافظه کارانه تری به این پرسش داد و عنوان نمود که «در همه دنیا در مواقع خاص محدودیت برای اینترنت داریم.» او البته این را هم اظهار داشت که «الان که هیچ مسأله ای نیست، چرا باید اینترنت فیلتر شود؟ هم اکنون کاربران بیشتر از اینترنت دارند پول فیلترشکن می دهند. وقتی کاربر با فیلترشکن وارد می شود، دیگر نمی توانید کنترلی انجام بدهید. کاربر به هر سایت ممنوعی بخواهد می تواند برود.»
برای ارتباط با دنیا به اینترنت بدون فیلتر نیاز داریم
مجری برنامه سوال دیگری در همین رابطه پرسید که در صورت پیروزی دولت شما در کنار فرصت های مجازی چگونه آنرا مدیریت خواهید کرد؟ که او پاسخ داد: بستگی دارد در کجای قضیه می خواهید مدیریت کنید! بحث های آموزشی، خدماتی، بانکی و دارایی به اینترنت وصل است. ارتباط با دنیا بر مبنای اینترنت است و شما نمی توانید بگویید ما می خواهیم در قفس زندگی نماییم و ارتباطی هم با دنیا نداریم. برای ارتباط با دنیا به اینترنت بدون فیلتر نیاز داریم.
اذعان به مسئولیت پذیری سکوهای خارجی / جلیلی احسنت گفت
در ادامه مجری در رابطه با عدم مسئولیت پذیری سکوهای خارجی نسبت به کاربران ایرانی پرسید که پزشکیان پاسخ خویش را این گونه داد: باید با شرکتهای خارجی که کاربران ایرانی از خدمات آنها استفاده می نمایند صحبت نماییم و در رابطه با این مسئولیت پذیری با آنها قرارداد بسته شود که در همین حین جلیلی با گفتن «احسنت» صحبت های پزشکیان را تأیید کرد.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: هم اکنون پول فیلترشکن ها در جیب چه کسانی می رود؟ عده ای داشتند با فضای مجازی زندگی می کردند اما با فیلترینگ چقدر بلا بر سر اینها آمده است و از زندگی ساقط شده اند.
خود آمریکا هم به محدودیت در اینترنت قائل است
پزشکیان البته این مورد را هم تأیید کرد در همه جای دنیا حتی در خود آمریکا محدودیت هایی در اینترنت قائل هستند و میتوان در مواقعی که نیاز است این کار را انجام داد اما هم اکنون در کشور وضعیت عادی است و همه از فیلترشکن دارند استفاده می نمایند. در این شرایط بچه ها می توانند به فضایی وارد شوند که در حالت عادی نمی توانند ورود کنند. در ضمن وقتی فیلترشکن روشن است، موقعیت فرد را نمی شود پیدا کرد اما در حالت عادی راحتتر می شود مدیریت و نظارت کرد.
الان که شرایط عادی است چرا باید فیلترینگ باشد؟
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن پذیرش فیلترینگ در مواقع بحرانی اظهار داشت: یک موقعی اعتراضات و اعتصابات بود، خب هر حاکمیتی امکان دارد آنرا قطع کند خب قطع شود اما هم اکنون دیگر شرایط عادی است. با فیلترینگ کار دانشگاه و بیمارستان ها با مشکل مواجه می شود. حقیقت قضیه اینست که باید کاری نماییم که مردم بتوانند در این فضا راحت زندگی و درآمد کسب کنند. دنیایی از فرصت و امکانات در این فضا وجود دارد. یا دولت و یا شرکتهای واسطه می توانند با شرکتهای خارجی که در ایران خدمات می دهند، قرارداد ببندد و طبق شرایطی به ما سرویس دهید.
در اینجا مجری پرسید پس شما با یک فیلترینگ کنترل شده موافق هستید که پزشکیان پاسخ داد: بله مثل همه دنیا. همه جای دنیا چه کار می کنند؟ ما هم مشابهش عمل نماییم. ما از خودمان قرار نیست چیزی را اختراع نماییم. ما داریم کاری می نماییم که زندگی مردم ساقط شود. مردم هم اکنون بیشتر از اینترنت پول فیلترشکن می دهند، اینها که فیلترشکن می فروشند چه کسانی هستند؟ کسانی که این پول ها را می خورند، مالیات هم نمی دهند اما اگر این مورد تحت نظارت دولت باشد، در مواقع خاص امنیتی می شود اینترنت را قطع کرد.
جلیلی: سکوهای خارجی باید مسئولیت بپذیرند
سعید جلیلی هم در پاسخ به پرسش مجری در مورد «مرز مسئولیت پذیری و محدودیت در فضای مجازی» این پاسخ را داد اگر می گوئیم فضای مجازی یک فرصت است باید برای آن برنامه داشته باشیم و به نظرم مشخص بگوییم چکار می خواهیم بکنیم. یکی از بحث ها اینست که ما نگاهمان در فضای مجازی مصرف کننده است یا تولید کننده؟ نگاهمان به سکوهای خارجی است یا داخلی؟ بله اگر سکوهای خارجی بیاید مسئولیت بپذیرند می توانند فعال شوند.
۱۰ درصد درآمد سکوها باید به تولید کننده محتوا داده شود
وی اضافه کرد: چرا ما نباید پول اینترنتی که از مردم گرفته می شود و مردم محتوایش را تولید کرده اند به او پرداخت نشود؟ باید ۱۰ درصد درآمد سکوها به تولید کننده محتوا داده شود و در این صورت خواهید دید چقدر شغل و درآمد برای مردم ایجاد خواهد شد.
سرعت اینترنت موبایل می تواند حداقل ۱۰ برابر افزایش یابد
نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ضمن بیان این مطلب که بررسی های ما نشان داده سرعت اینترنت موبایل می تواند حداقل ۱۰ برابر و سرعت اینترنت ثابت تا ۵۰ برابر افزایش یابد، اظهار داشت: برای بهره برداری مستمر و پایدار در هر عرصه و موضوعی، مسئولیت پذیری نیاز است آن هم نه مسئولیت پذیری که سلیقه ای باشد، بلکه باید قانونی باشد و حتی این قانون نباید هر روز عوض شود؛ این مساله در حوزه های مختلف اقتصاد صنعت فضای مجازی فرهنگ و غیره وجود دارد.
جلیلی روز گذشته با حضور در نمایشگاه الکامپ نشستی با فعالان اقتصاد دیجیتال کشور داشت و در این نشست بر تکمیل ۱۰۰ درصدی پوشش فیبر نوری در کشور تصریح کرد و اظهار داشت: حالا به لحاظ فنی و اقتصادی برای توسعه فیبر نوری مشکلی وجود ندارد بنابراین فیبر نوری تابحال ۴۰ درصد پیشرفت داشته است و یکی از مباحث مهم می باشد که باید ادامه پیدا کند و به ۱۰۰ درصد برسد.
او در این نشست مشخصاً در رابطه با فیلترینگ هم صحبت کرده و این را گفته بود که هر پدیده ای در هر عرصه ای اگر بخواهد پایدار باشد و تابع نوسانات نباشد باید مسئولیت پذیری در آن وجود داشته باشد. وقتی یک اتوبان می کشیم جهت استفاده از آن و رفاه پیدا کردن استفاده می شود اما مسئولیت پذیری آن هم برعهده نهادها است. سکوی داخلی و خارجی باید مسئولیت پذیر باشند. در بعضی مواقع هم استثناهایی وجود دارد و گفته می شود جاده برفی است و لغزنده و باید با احتیاط حرکت کنید.
به باور این نامزد ریاست جمهوری فیلتر شدن بسیاری از سکوها قابل تجدیدنظر است چون که اصل اینست که از تمام این پلت فرم ها بتوان استفاده نمود.

1403/04/12
19:08:55
0.0 / 5
68
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
الف دانلود