صعود ۴ پله ای ایران در حوزه پهن باند همراه

صعود ۴ پله ای ایران در حوزه پهن باند همراه

به گزارش الف دانلود متوسط سرعت دانلود همراه در ایران، در آوریل ۲۰۲۰ (فروردین ۹۹)، ۲۵، ۲۴ مگابیت برثانیه، متوسط مقدار تاخیر ۰.۳۶ ثانیه و رتبه بین المللی ایران هم ۷۱ بود كه در بازه زمانی سه ماهه در ماه می (خرداد ۹۹) چهار پله صعود داشته است.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، سرعت اینترنت از مواردی است که همواره برای کاربران دغدغه بوده و یکی از شاخصهای کیفی خدمات اینترنتی شمرده می شود. در ایران در صورتیکه تا چندین سال پیش برخی معتقد بودند فناوری اطلاعات و اینترنت جزو کالاهای لوکس است و اینترنت ۱۲۸ کیلوبیتی برای دسترسی مردم کافی است، حالا دیگر کمتر کسی از اهمیت استفاده از اینترنت غافل است و فناوری اطلاعات به پدیده ای ضروری در زندگی افراد تبدیل گشته است.
رگولاتوری برپایه آخرین گزارش نتایج تست های سرعت در سایت OOKLA، سرعت اینترنت در کشورهای مختلف را بررسی نموده است. بر این اساس، در ماه می ۲۰۲۰، متوسط سرعت دانلود و آپلود پهن باند موبایل در ایران، به ترتیب ۲۸، ۸۳ مگابیت برثانیه و ۱۱.۵۹ مگابیت برثانیه و متوسط مقدار تاخیر یا Latency، برابر با ۰.۳۶ ثانیه است که برپایه این آمار رتبه بین المللی ایران ۶۷ اعلام شده است.
این در حالیست که در ماه می ۲۰۲۰، متوسط سرعت دانلود و آپلود پهن باند موبایل در دنیا، به ترتیب ۳۳.۷۱ مگابیت برثانیه و ۱۰.۸۹ مگابیت برثانیه و متوسط مقدار تاخیر، ۰.۴۱ ثانیه است.
برپایه این گزارش کره جنوبی در میان ۱۳۸ کشور با سرعت دانلود ۱۰۰، ۲۲ مگابیت برثانیه رتبه اول را دارد. علاوه بر این، کشورهای امارات، چین، قطر، هلند، کانادا، بلغارستان، استرالیا، نروژ و عربستان سعودی در میان ۱۰ کشور برتر قرار گرفته اند، نکته قابل توجه در این بررسی، حضور شش کشور آسیایی در فهرست ۱۰ کشور اول دنیا دراین زمینه است. ایران در میان ۴۶ کشور منطقه، رتبه ۲۳ را در زمینه سرعت دانلود موبایل کسب کرده است.


نتایج تحلیل شرایط کشورهای پیشرفته در حوزه اینترنت پهن باند موبایل در سایت OOKLA نشان می دهد، برای افزایش سرعت دانلود و آپلود در شبکه های موبایل، شبکه ۵G و فیبر نوری از اصلی ترین مواردی است که می تواند برای کشورها ابزاری را فراهم آورد تا سرعت های بالا برای مشترکان ایجاد کنند و رتبه بین المللی خویش را در میان سایر کشورهای دنیا ارتقا دهند
در خیلی از کشورها با راه اندازی فناوری ۵G، سرعت موبایل در سال قبل رشد صعودی داشته است. با استفاده از این فنآوری، میانگین سرعت دانلود در کره جنوبی ۱۶۵.۹ درصد، در سوئیس ۲۳.۵ درصد، در کانادا ۲۲.۲ درصد، استرالیا ۲۱.۲ درصد، هلند ۱۷.۳ درصد، امارات متحده عربی ۱۱.۱ درصد، مالت ۱۰.۳ درصد و نروژ ۵.۸ درصد رشد کرده است.
برمبنای نتایج بررسی OOKLA، عملکرد اپراتورهای تلفن همراه در افزایش میانگین سرعت دانلود و آپلود تأثیر بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر اپراتورهای تلفن همراه می توانند تفاوت زیادی در سرعت دانلود و آپلود یک کشور ایجاد کنند. در سال ۲۰۱۷، اپراتور Telenorدر نروژ با سرعت بالای موبایل، این کشور را در صدر شاخص جهانی تست سرعت قرار داد. بخش بزرگی از موفقیت تلفن همراه کره جنوبی در سال قبل هم ناشی از همکاری اپراتورهای این کشور (LG و KT و SK Telecom) با یکدیگر در امتداد اجرا و پیاده سازی ۵G بود.
سایت OOKLA، علاوه بر بررسی وضعیت اینترنت همراه، وضعیت پهن باند ثابت در جهان را هم بررسی نموده است. برپایه گزارش این سایت در ماه می ۲۰۲۰، متوسط سرعت دانلود و آپلود پهن باند ثابت در ایران، به ترتیب ۱۵، ۷۵ مگابیت برثانیه و ۹.۹۱ مگابیت برثانیه و متوسط مقدار تاخیر، ۰.۴۵ ثانیه و رتبه بین المللی ایران ۱۲۹ است. در صورتیکه در ماه آوریل، متوسط سرعت دانلود و آپلود پهن باند موبایل در ایران، به ترتیب ۱۲.۷۲ مگابیت برثانیه و ۶.۹۷ مگابیت برثانیه و متوسط مقدار تاخیر هم ۰.۴۹ ثانیه بوده که بر این اساس رتبه بین المللی ایران ۱۴۱ بود که در ماه می ۱۲ پله صعود داشته است.
در ماه می ۲۰۲۰ نیز، متوسط سرعت دانلود و آپلود پهن باند ثابت در دنیا، به ترتیب ۷۶، ۹۴ مگابیت برثانیه و ۴۱.۰۹ مگابیت برثانیه و متوسط مقدار تاخیر هم ۰.۲۴ ثانیه است. در این عرصه سنگاپور با سرعت دانلود ۲۰۵.۱۳ مگابیت برثانیه در صدر قرار دارد.
در میان ۱۰ کشور برتر علاوه بر سنگاپور به ترتیب کشورهای هنگ کنگ، تایلند، رومانی، سوئیس، موناکو، لیختن اشتاین، کره جنوبی، آندورا و ماکائو قرار دارند، این آمار نشان میدهد پنج کشور آسیایی جزو ۱۰ کشور اول دنیا در این عرصه هستند. کره جنوبی هم نسبت به ماه قبل ۱۰ پله صعود کرده است. ایران در میان ۴۸ کشور منطقه، رتبه ۳۹ را در زمینه سرعت دانلود شبکه ثابت کسب کرده است.


منبع:

1399/04/17
23:23:54
5.0 / 5
2233
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
الف دانلود