وزیر بهداشت خبر داد

ورود رمدسیویر ایرانی به بازار در هفته آینده

ورود رمدسیویر ایرانی به بازار در هفته آینده

وزیر بهداشت اظهار داشت: داروی رمدسیویر كه توسط متخصصان كشور تهیه شده را توزیع كردیم و هفته آینده وارد بازار دارویی ایران می شود.به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در اجلاس مجازی روسای دانشگاه های علوم پزشکی با گرامیداشت یاد مدافعان سلامت که ایام سختی را می گذرانند، اظهار داشت: من نمی دانم چگونه می توان این روزهای سخت را گذراند. چون که این کارها با هیچ کار هنری و در چارچوب هیچ کلامی نمی گنجد. من بعنوان یک سرباز نظام سلامت در مقابل شما مدافعان زانو می زنم و دست یکایک شما را می بوسم.
وی اضافه کرد: شما با خدا معامله می کنید و روزهایی که افرادی در زیر تهویه مطبوع خود لمیده اند شما در مقابل تخت بیماران خمیده می شوید. از بی مهری ها نرنجید چون که آنچه شما رقم می زنید در تاریخ این سرزمین باقی می ماند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: از مردم هم انتظار داریم که همراهی خویش را ادامه دهند و به عروسی هایی که منجر به عزا می شوند، نروند.
نمکی یکی از مهمترین دستاوردهای مبارزه با بیماری کرونا را کاهش مرگ و میرها و افزایش فاصله میان بستری و مرگ در بیماران بر شمرد و اظهار داشت: خوشبختانه توانسته ایم فاصله میان مرگ و بستری را افزایش دهیم. در ایام اول منحنی آمار بستری و آمار مرگ نزدیک به هم بودند اما هرچه جلوتر رفتیم فاصله این دو منحنی از یکدیگر بیشتر شد و اگر میزان بستری روزهای اخیر به مانند منحنی مرگ در ایام اول پیش می رفت ما شرایط سخت تری داشتیم.
وی افزود: دانشگاه ها روحیه خویش را حفظ کنند چون که روزهای سخت تری در پیش داریم و تلاش می نماییم رقم فوتی ها را به دو رقمی و حتی تک رقمی برسانیم که این نیازمند یک وفاق جدید است.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: آنچه از روسای دانشگاه ها می خواهم این است که مراکز ۱۶ ساعته بستری ویژه بیماران کرونا افزایش یابد چون که فیلتر کردن بیماران، ایزولاسیون، فاصله گذاری و استفاده از ماسک به شدت میزان بستری را می کاهد.
وی تاکید کرد: مراکز بستری ۱۶ ساعته با اطلاع رسانی توسط سامانه های مختلف افزایش یابد و نظارت بر کسبه و اماکن به کمک سایر نهادهای نظارتی گسترش یابد. اطلاع رسانی به مردم یک اصل مهم می باشد و بعضی از استان ها باید قرنطینه و ایزولاسیون موارد مثبت را جدی بگیرند تا بتوانیم زنجیره را قطع نماییم.
نمکی خاطرنشان کرد: برای گروه های هدف همچون سالمندان و دارندگان بیماری های زمینه ای، برنامه آموزشی کرونا بیشتر از گذشته اجرا شود. درست است که ۱۲ درصد مرگ ها هیچ بیماری زمینه ای نداشته اند اما بحث های بیماری های زمینه ای نباید مغفول شود.
وی اضافه کرد: گروه های صدمه پذیر به خصوص سالمندان بیشتر شناسایی شوند و برای آنها فعالیتهایی مانند رساندن دارو به منزل استفاده از تله مدیسین جدی گرفته شود.
نمکی تصریح کرد: بیماران مزمن دارای فشار خون دیابتی نباید هر روز از خانه خارج شوند و به درمانگاه رجوع کنند. باید از بستر دولت الکترونیک برای کمک به بیماران بهره گرفته شود.
وی خطاب به روسای دانشگاه های پزشکی تصریح کرد: بیماران کرونایی از غیر کرونایی جدا شوند. مردم شاید جرات نکنند برای بیماری های روتین و غیر واگیر به علت وجود کرونا به بیمارستان ها رجوع کنند. می دانیم درآمد اختصاصی بیمارستان ها به شدت کاهش یافته اما وزارت بهداشت برای آنها برنامه مناسبی دارد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: تمامی روسای دانشگاه ها قابلیت استانی خویش را بازبینی کنند و ظرفیت های جدید و توانمندی خویش را کنترل کنند.
نمکی از افزایش تولید دستگاه اکسیژن ساز در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است با همکاری وزارت رفاه، هرچه سریعتر دستگاه های اکسیژن ساز بیشتری تأمین نماییم. چون که بیمار بیرون از icu احتیاج به ۱۰ لیتر اکسیژن در دقیقه دارد و کمبود دستگاه اکسیژن ساز باید برطرف شود.
وی با تشکر ویژه از پرستاران و بهیاران و کادر خدماتی بی ماستان ها و نیروی انسانی حوزه سلامت اظهار داشت: یک پرستار با این که معوقه های ۱۰-۱۵ ماهه داشته ما را ترک نکرد و نیامد در خیابان بلوا کند. پرستاران و کادر سلامت را تکریم کنید. ما در صدد هستیم مطالبات را به شکل جدی پاسخ دهیم.
وزیر بهداشت درباره حفاظت شخصی کادر درمان خاطرنشان کرد: برای حفاظت پرسنل کالاهای مورد نظر تأمین شده و هیچ خدمت رسانی نباید گرفتار کاستی شود.
نمکی از تصمیم مهم حوزه آموزش و درمان وزارت بهداشت برای تعویق امتحان دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی اطلاع داد و اظهار داشت: با تعویق این امتحان توزیع نیروی انسانی بهتر انجام می شود و افرادی که در سال آخر تحصیل خود هستند وارد چرخه درمان می شوند چون که مهمترین دغدغه ما این است که نیروی انسانی گرفتار فرسایش نشود.
وی تکمیل پروژه های نیمه تمام و اضافه شدن ۱۰ هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت تخت های بیمارستانی کشور را یکی از مهمترین پروژه های دانشگاه ها بیان کرد و اظهار داشت: باید پروژه ها را به اتمام برسانیم که به دنیا ثابت نماییم که توانستیم با کووید مبارزه نماییم و هم توسعه زیرساخت ها انجام شده است.
وزیر بهداشت در مورد بحث داروهای حوزه کرونا تاکید کرد: نباید به تله پروتکل های غیر علمی بیفتیم و باید داروهایی که حداقل اثر را دارند در پروتکل ها از نظر علمی کاملاً بررسی نماییم.
وی اضافه کرد: داروی رمدسیویر تولید پژوهشگران ایرانی را توزیع کرده ایم و هفته آینده وارد بازار دارویی می شود. تولید فاویپیراویر هم به همین ترتیب وارد بازار دارویی ایران شده است.
نمکی اظهار داشت: این داروها فقط توسط پزشک متخصص و در بیمارستان توزیع می شود و دانشگاه ها باید به صورت کامل بر این مورد نظارت داشته باشند که این دارو در جایی غیر از بیمارستان نباشد.
وی از همه روسای دانشگاه های علوم پزشکی خواست برای رسیدگی به بیماران غیر کرونایی در سطح استان یک قائم مقام انتخاب گردد تا موضوعاتی همچون واکسیناسیون، رسیدگی به مادران باردار، اجرای برنامه های کشوری، اعمال گایدلاین ها و نسخه نویسی الکترونیک ادامه یابد.

1399/04/30
22:52:08
5.0 / 5
1558
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
الف دانلود