مذاكره چین با آمریكا درباره آینده وی چت و تیك تاك

مذاكره چین با آمریكا درباره آینده وی چت و تیك تاك

الف دانلود: پكن می خواهد در مذاكرات آتی با آمریكا درباره مسئله ممنوعیت مبادله شهروندان و شركتهای آمریكایی با اپلیكیشنهای چینی وی چت و تیك تاك مذاكره كند.به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: نشست مجازی میان مذاکره کنندگان آمریکا و چین بمنظور بررسی پیشرفت توافق تجاری بزودی برگزار می گردد اما هنوز تاریخ آن نهایی نشده است. مشاور اقتصادی رئیس جمهور آمریکا نگرانیها نسبت به از هم پاشیدن فاز اول توافق تجاری میان دو کشور را کم اهمیت شمرد.

مقامات چینی در کنار خرید محصولات کشاورزی و نرخ مبادله دلار و یوان قصد دارند درباره ممنوعیت مبادلات با این دو اپلیکیشن که بر اساس نگرانیهای امنیتی ملی توسط ترامپ اعلام شده است، مذاکره کنند.

تقریبا هفت ماه بعد از امضای قراردادی که به جنگ تجاری میان دو کشور خاتمه داد، چین بسیار عقبتر از برنامه خرید کالاهای آمریکایی قرار دارد. بحران ویروس کرونا و وخامت روابط میان آمریکا و چین در همه حوزه ها از امنیت فناوری گرفته تا هنگ کنگ، فضای همکاری میان دو کشور را به شدت محدود کرده است.

لری کودلاو، مدیر شورای اقتصاد ملی کاخ سفید در این زمینه اظهار نمود: حوزه ای که در آن به مذاکره خواهیم پرداخت، تجارت است که هم اکنون خوب است.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار نمود موضع چین درباره فاز اول توافق تجاری تغییری نکرده است. تیک تاک تنها یک پلت فرم برای فراهم کردن سرگرمی و تفریح، نشان دادن نبوغ و اشتراک گذاری آنها برای مردم آمریکا و مردم سراسر جهان است و ارتباطی به امنیت ملی ندارد.

در آمریکا، رفتار ترامپ با چین به اسلحه سیاسی برای دموکراتهایی تبدیل گشته که تلاش دارند وی را در نوامبر سرنگون کنند. سه سال پیش در همین ماه بود که دولت ترامپ تحقیقاتی را درباره عملکرد چین پیرامون مالکیت معنوی آمریکا شروع کرد که زمینه ساز جنگ تجاری و وضع تعرفه واردات روی ۵۰۰ میلیارد دلار کالا میان دو اقتصاد بزرگ جهان شد.

اکنون کمتر از سه ماه تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، شیوع پاندمی ویروس کرونا که خاستگاه آن در چین بوده است دولت ترامپ را در برقراری توازن میان برخورد سرسختانه و ایجاد یک توافق به تقلا انداخته است.

اسکات کندی، کارشناس چین در مرکز مطالعات بین الملل و راهبردی در واشنگتن به تلویزیون بلومبرگ اظهار داشت: جالب است با وجود طوفانی که حالا در رابطه آمریکا و چین به راه افتاده است نه ترامپ نه شی جین پینگ قصد ندارند فاز اول توافق تجاری را لغو کنند. در یک کلمه، آنچه برای ترامپ مهم می باشد، کشاورزان هستند که پایگاه انتخاباتی مهم برای وی به شمار می روند و می توانند محصولات خودرا به چین صادر کنند. برای رئیس جمهور چین هم حفظ ثبات و جلوگیری از فروپاشی روابط اهمیت دارد.

چین به دنبال بی اثر کردن رویارویی غیرقابل پیش بینی است که آمریکا مقابل شرکتهای فناوری بزرگ چینی راه انداخته و آخرین نمونه آن فشار به شرکت بایت دنس برای فروختن کارهای آمریکایی اپلیکیشن اشتراک ویدیوی تیک تاک بوده است. ترامپ همین طور اپلیکیشن وی چت شرکت تنسنت هولدینگز را که بیش از یک میلیارد کاربر دارد، هدف ممنوعیت مبادلات قرار داده است.

فرمان اجرایی ترامپ که در سپتامبر اجرایی خواهد داشت، احیانا نتایج بسیار گسترده تری نسبت به ممنوعیتهای وضع شده مقابل هواوی خواهد داشت و موجب لطمه دیدن لینکهای ارتباطی میان مردم دو اقتصاد بزرگ جهان می شود. آمریکا مدعی است اپلیکیشنهای چینی به جمع آوری اطلاعات شهروندان آمریکایی می پردازند و یک ریسک امنیت ملی محسوب می شوند.

با توجه به فروپاشی اقتصادی جهانی در سال میلادی جاری به سبب انتشار ویروس کرونا، پکن تنها به یک چهارم از تعهداتش برای خرید بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی تا اختتام ژوئن عمل کرده است.

کودلاو این مساله را کم اهمیت شمرده و اعلام نمود چین خرید کالاهای آمریکایی را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چین باید در نیمه دوم امسال حدود ۱۳۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی خریداری کند تا به تعهداتش که در ژانویه با آن توافق کرده بود، عمل کند.

منبع:

1399/05/24
22:17:18
5.0 / 5
1397
تگهای خبر: اپل , تحقیقات , شركت , فناوری
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
الف دانلود