محاسبه اینترنت آزاد بدون اطلاع رسانی، مغایر با قانون است

محاسبه اینترنت آزاد بدون اطلاع رسانی، مغایر با قانون است

الف دانلود: یكی از اشكالات كاربران تلفن های همراه كه بار مالی زیادی به آنها تحمیل می كند، قطع نشدن اینترنت همراه پس از تمام شدن بسته های اینترنتی و مصرف اینترنت به نرخ آزاد است، بدین جهت امكان غیرفعال سازی مصرف اینترنت با تعرفه آزاد فراهم شده و محاسبه اینترنت با نرخ آزاد بدون اطلاع مشترك نیز مغایر با قانون است.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصوبه خود در سال ۱۳۹۵، با کاهش ۲۰ درصدی تعرفه اینترنت، سقف تعرفه خدمات داده تلفن همراه را برای سیمکارت های دائمی به ازای هر کیلوبایت، ۰.۴ ریال و برای سیمکارت های اعتباری ۰.۶ ریال تعیین کرد تا هزینه هر گیگابایت اینترنت آزاد در سیمکارت دایمی حدود ۴۲ هزار تومان و در سیمکارت اعتباری حدود ۶۳ هزار تومان محاسبه شود.
مشترکان اپراتورهای مختلف اگر از اینترنت آزاد دیتای خود بهره برده باشند، درمی یابند که این استفاده اصلا مقرون به صرفه نیست. اپراتورها در کنار تعرفه های عادی اینترنت، اجازه ی ارائه ی طرح های تشویقی هم دارند که قیمت آنها کمتر از کف تعرفه عادی اپراتور تعریف شده است. باوجود بالا بودن تعرفه اینترنت آزاد، در بسته های اینترنتی هزینه هر گیگابایت حدود ۳۰۰۰ تومان است، اما اگر مشترکی بسته اینترنتی خریداری نکند و به صورت آزاد از اینترنت همراه خود استفاده نماید، در هزینه های سیم کارتش اختلاف قیمت بسیاری به وجود می آید.
بیشتر مشترکان تلفن همراه، از بسته های تشویقی اینترنت اپراتورهای همراه استفاده می نمایند، اما با تمام شدن این بسته ها، اینترنت با تعرفه آزاد محاسبه می گردد که در مقایسه با بسته های تعریف شده در اپراتورها برای کاربران مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل، آگاهی از زمان اتمام بسته اینترنتی اهمیت زیادی دارد. از طرفی به سبب شکایت های متوالی کاربران از اپراتورهای تلفن همراه، رگولاتوری امکانی را فراهم نموده است تا مشترکان این اپراتورها بتوانند مصرف اینترنت با تعرفه آزاد را غیرفعال کنند.
نحوه غیرفعال کردن مصرف اینترنت آزاد بعد از اتمام بسته اینترنت، برای مشترکان همراه اول با شماره گیری کد دستوری #۱۱۳*۱۰۰* و برای مشترکان ایرانسل با شماره گیری کد دستوری #۳*۲*۳*۵۵۵* است.
در این راستا و به نقل از خانه ملت، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اخیرا درباره مصرف غیرمتعارف اینترنت مشترکان گفته است: این بحث مهمی است که کاربران گاهی احساس می کنند بسته های اینترنت آنها زودتر از موعد تمام می شود و اینترنت آنها بدون اینکه باخبر شوند، با نرخ آزاد محاسبه می ‎شود. این مسئله جزو حقوق مصرف کنندگان است و ما موظف هستیم با اپراتورهایی که حقوق مصرف کننده را محترم نمی شمارند، برخورد نماییم.
وی اشاره کرد: سازمان تنظیم مقررات در این رابطه به اپراتورها تذکر داده و اعلام نموده است که با این پدیده برخورد خواهد شد؛ اگر شهروندانی با این پدیده مواجهند که بسته آنها تمام شده و اطلاع رسانی کافی صورت نگرفته و قبض های نجومی برای آنها آمده است، با شماره ۱۹۵ تماس بگیرند؛ اساسا با این پدیده برخورد جدی می شود.
منبع:

1399/07/04
11:53:39
5.0 / 5
971
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
الف دانلود