معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور مطرح كرد

هر چه سن بچه ها بالاتر می رود احتمال فرزندخواندگی پایین می آید

هر چه سن بچه ها بالاتر می رود احتمال فرزندخواندگی پایین می آید

الف دانلود: معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور آخرین وضعیت فرزندخواندگی و سیاست های بهزیستی دراین زمینه را تشریح نمود.به گزارش الف دانلود به نقل از مهر، حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در برنامه سلام بامداد بخیر که به مناسبت روز جهانی کودک روی آنتن رفت درباره فرزندخواندگی و آخرین وضعیت فرزندان بی سرپرست در کشور اظهار داشت: هم اکنون نزدیک به ۱۰ هزار کودک در ۶۰۷ مرکز شبانه روزی از سن صفر تا ۱۸ سالگی پذیرش شدند که تقریباً ۷۰ درصد آنها شرایط فرزندخواندگی را دارند اما خانواده هایی هستند که نوع تمایلات شان برای جنسیت فرزند و سن فرزندخواندگی سبب شده هر چه سن بچه ها بالاتر برود از امکان فرزندخوانده شدن محروم می شوند چونکه بیشتر خانواده ها تمایل به گرفتن فرزندان نوزاد دارند.
وی افزود: سال ۹۲ قانون خوبی در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان فرزندخواندگی و فرزندپذیری مصوب شد که به ما کمک بسیاری کرد و چندین حسن نسبت به قانون قبلی داشت. مهمترین شان که قبلاً ما می توانستیم تنها بچه های بدون سرپرست را به فرزندخواندگی بدهیم اما هم اکنون بچه هایی که پدر و مادر هم دارند اما به دلایلی با حکم قاضی سلب حضانت از پدر و مادرشان به صورت دائم صورت گرفته است نیز می توانند بعنوان فرزندخوانده در فهرست قرار بگیرند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکنست این مساله موجب بروز مشکلاتی شود، اظهار داشت: خیلی به ندرت اتفاق افتاده که مشکلی ایجاد شود. چونکه در وهله اول قاضی محترم برای بار اول حکم سلب حضانت را صادر نمی نماید. بهزیستی و مددکار نیز برای بار اول چنین تقاضایی را از دادگاه نمی کنند مگر در مواردی که کودک آزاری بوده یا والدین دارای جرایم سنگین هستند. ما اصطلاحاً به این بچه ها می گوییم فرزندان دارای سرپرست غیرموثر.
مسعودی فرید در مورد اینکه تا چه سنی معمولاً بچه ها فرصت دارند برای فرزندخواندگی پذیرفته شوند، اظهار داشت: در قانون قبلی تا ۱۲ سالگی این امکان وجود داشت اما در قانون جدید تا ۱۶ سالگی هم این احتمال را داده اند البته عمده تقاضاها برای فرزند خواندگی برای سن زیر ۴ تا ۵ سال است. در صورتیکه بچه هایی هستند که سن بالاتری دارند و فرزندان بسیار درجه یکی هستند و اگر بتوانیم شرایط آنها را تغییر بدهیم تا بتوانند از عاطفه پدر و مادری بهره مند شوند بسیار اتفاق موثری در زندگی شان خواهد بود. ضمن اینکه عموماً مراجعه کنندگان نوزاد می خواهند و باید تا ۴ سال در نوبت بمانند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا همه افراد حتی آنها که فرزند دارند می توانند بچه ای را به فرزندخواندگی بگیرند و همین طور حتما باید از نظر وضعیت رفاهی در شرایط خاصی باشند نیز بیان کرد: ما سال قبل هزار و ۷۰۰ مورد فرزندخواندگی داشتیم که نسبت به سال های قبل رشد بسیار خوبی بوده است و در استانها هم اعلام کردیم دراین زمینه فعالانه تر کار کنند، هم اکنون سه گروه هستند که در اولویت های یک تا سه برای فرزندخواندگی قرار می گیرند؛ اولویت اول با زوجین بدون فرزند است که ما عموماً بچه های زیر دو سال را به آنها می دهیم، گروه بعدی خانم های مجرد بالای ۳۰ سال هستند و بعد زوجین دارای فرزند که تمایل دارند بچه ای را به فرزندخواندگی بگیرند که البته شمارشان بسیار کم است. از کل فرزندخواندگی سال قبل ۷۵ درصد زوجینی بودند که فرزند نداشتند، نگاه ما این است که حتی زوجینی که فرزند ندارند هم کودکان با سن بالاتر را بپذیرند چونکه بچه در هر سنی وقتی به داخل خانه بیاید و محبت را حس کند تغییر می کند و ضرورتی ندارد از شیرخوارگی آنها در خانواده باشند.
وی افزود: برای فرزندخواندگی یکسری حداقل هایی در قانون پیش بینی شده مثل اینکه فرد سوءپیشینه نداشته باشد و از سلامت روان برخوردار باشد، تحصیلات مناسب داشته باشد و معیشت کافی را نیز داشته باشد. در قانون قبلی فرزندخواندگی حتما خانواده ها باید قسمتی از دارایی خودرا به نام فرزند می کردند اما الان این مساله به قاضی سپرده شده است و شرایط فرزندخواندگی برای همه طبقه ها برقرار است کافی است خانواده کفایت مالی به جهت اینکه کودک یک زندگی معمولی داشته باشد را دارا باشند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به اینکه سال قبل ۲۵۰ کودک دارای معلولیت و بیماری جسمی به فرزندخواندگی پذیرفته شدند و همین طور ۱۴۰ خانم مجرد کودکان ۸ تا ۹ ساله را به فرزندخواندگی پذیرفتند، بیان کردک این مساله کمک کرده که موضوع فرزندخواندگی کمی دایره وسیع تری پیدا کند، به هر حال هم اکنون روش های درمان ناباروری پیشرفت کرده و امکانات این حوزه باتوجه به سیاست های حمایتی از فرزندآوری زیاد شده است. اما همین نگاه ها سبب شده شاهد رشد فرزندخواندگی باشیم و همه طیف ها برای این مساله مراجعه می کنند.
مسعودی فرید درباره اینکه اگر کودکی در مراکز بهزیستی باشد که نتواند پدر و مادری انتخاب نماید، در نهایت چه سرنوشتی دارد بیان کرد: ابتدا باید بگویم در این ۶۷۰ مرکز ما همکاری خوبی با خیرین داریم و بیش از ۹۰ درصد آنها توسط خیرین اداره و هزینه می شود. اما بچه های بهزیستی بعد از سن ۱۸ سالگی که اصطلاحاً ما به آنها می گوییم پروسه استقلال را آغاز می کنند نیز تحت حمایت ما هستند، تمام خرج تحصیل وخورد و خوراک آنها تامی ن می نماییم. ترجیح ما این است که بچه ها دانشگاه های دولتی قبول شوند و بهزیستی مشوق های مالی را به خود بچه ها بدهد. اما اگر در دانشگاه های غیردولتی هم پذیرفته شوند بهزیستی شهریه را پرداخت می کند. همین طور اولویت ما این است که بچه ها در رشته هایی که بازار کار بهتری دارند پذیرفته شوند. حتی بعد از ۱۸ سالگی ما شاهد می باشیم هر ۵ تا ۶ نفر آنها ممکنست پانسیون شوند و با یک مربی در یک جا بمانند ما خودمان با این بچه ها ارتباط برقرار می نماییم و تلاش می نماییم با کمک خیرین و بچه های بهزیستی که سن بالاتری دارند بتوانیم شبکه ارتباط خودرا با فرزندان بالای ۱۸ سال حفظ نماییم.


منبع:

1399/07/16
14:01:52
5.0 / 5
842
تگهای خبر: سازمان
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
الف دانلود