تولید انبوه CD و DVD با پوشش نانومتری

تولید انبوه CD و DVD با پوشش نانومتری

الف دانلود: یكی از شركت های فناور موفق به تولید دیسك چند منظوره دیجیتالی دارای پوشش نانومتری شده است.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های فناور فعالیت گسترده ای در تولید سی دی و دی وی دی دارد. مواد اولیه و اصلی هر دیسک قسمت پلاستیکی آن است که از پلی کربنات تشکیل شده است.
برای تولید سی دی و دی وی دی گرانول پلی کربنات بعد از رطوبت گیری وارد ماشین های تزریق شده و در دمای ۳۵۰ درجه ذوب و قالب گیری می شود. در داخل قالب یک صفحه فلزی از جنس نیکل به نام استمپر وجود دارد که بعنوان مهر استفاده می شود. این صفحه در محصولات خام بر روی پلی کربنات ایجاد شیار می کند و در محصولات پر شده اطلاعات اصلی را روی پلی کربنات حک می کند.
در محصولات خام از یک نوع محلول شیمیایی به نام dye جهت ذخیره اطلاعات استفاده می شود و در مرحله بعد پوشش متالایزر در فضای پلاسما و توسط دستگاه متالایزر در کمتر از ۲ ثانیه و با ضخامت ۶۰ الی ۸۰ نانومتر ایجاد می شود. جنس متالایز در محصولات خام، نقره و در محصولات پرشده از آلومینیوم است. در مرحله بعد یک پوشش محافظ بر روی قسمت متالایزر قرار داده می شود و سپس دیسک ها چاپ و بسته بندی و روانه بازار می شوند.
مهم ترین عامل در بازخوانی اطلاعات لایه متالایزر هر دیسک است که به سبب استفاده از آلومینیوم و نقره با ضخامت بسیار پایین دارای رفلکت مطلوب بوده و علاوه بر افزایش کارایی موجب کاهش هزینه تولید نیز می شود.
قیمت تمام شده کمتر و در عین حال حفظ کیفیت سبب شده است که محصولات این شرکت بتوانند با محصولات خارجی و حتی محصولات چینی رقابت کنند. گواه توان رقابتی محصولات این شرکت نیز صادرات آن به کشورهای اروپایی و آسیایی است.
برمبنای اعلام ستاد نانو، در زمینه صادرات نیز تا حالا محصولات این شرکت که دارای پوشش های نانو ساختار است به کشورهای پیشرفته اروپا و خاور دور نظیر ایتالیا، لهستان، اسلوانی، ترکیه، سنگاپور، هند، امارات، مالزی، پاکستان و افغانستان صادر گردیده است. تولید سالانه‌ی محصولات این شرکت ۱۰۰ میلیون دیسک در سال و میزان فروش سالانه آن بیش از ۲ هزار میلیارد ریال است.
منبع:

1399/07/19
20:36:17
5.0 / 5
943
تگهای خبر: دستگاه , دیجیتال , شركت , كیفیت
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
الف دانلود