مدیركل امور سردفتران سازمان ثبت اسناد اعلام كرد

برگزاری مهمانی توسط دفاتر ثبت ازدواج ممنوع!

برگزاری مهمانی توسط دفاتر ثبت ازدواج ممنوع!

به گزارش الف دانلود مدیر كل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اظهار داشت: چه در زمان شیوع ویروس كرونا كه رعایت پروتكل های بهداشتی اهمیت دارد و چه در وضعیت عادی، دفاتر ثبت ازدواج مجاز به برگزاری هیچ مجلس و مهمانی نیستند و در این دفاتر، فقط باید واقعه ازدواج ثبت گردد.غلامرضا کیانی مدیر کل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به انتشار گزارشی از برگزاری مراسم های ازدواج از طرف یک دفترخانه در منطقه مرزداران تهران و برخی موارد مشابه، اظهار داشت: در حیطه تکالیفی که برعهده سازمان قرار دارد یک هیئت بازرسی به این دفترخانه اعزام شد و مواردی که تخلف محسوب می شدند چه از نظر ظاهر دفاتر که برگزاری مجالس بود و چه از نظر تنظیم اسناد را ثبت کردند. گزارش تخلفات روز پس از این بازرسی آماده شد و در امتداد ماده ۳۲ قانون دفاتر به دادسرای انتظامی سردفتران ارجاع شد.

وی اضافه کرد: این پرونده هم اکنون در ردیف رسیدگی دادسرا است و نسبت به موارد تخلف رای صادر خواهد شد و اگر دادگاه به این نتیجه برسد که وضعیت تخلف شدید می باشد و نیاز به اعمال ماده ۴۲ قانون باشد، تقاضای اعمال این ماده انجام می شود.

کیانی با اشاره به اینکه دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق مانند واحدهای صنفی بسته نمی شوند، اظهار داشت: برای رسیدگی به تخلفات، شخص سردفتر را مجازات می نماییم و اگر بحث سلب صلاحیت از دفتردار یا انفصال از خدمت مطرح باشد دفترخانه تخت کفالت شخص دیگری قرار می گیرد و دفترخانه به کار خود ادامه می دهد.

وی در رابطه با مجاز بودن دفاتر ثبت ازدواج به برگزاری مهمانی نیز اظهار داشت: دفاتر به هیچ عنوان مجاز به برگزاری مهمانی نیستند فقط طبق بخشنامه ی سازمان می توانند یک سفره عقد متعارف با رعایت شئونات اسلامی داشته باشند و جدا از بحث کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی با دفاتری که سالن برگزاری مهمانی داشته باشند و مراسمی برگزار کنند به نحو شدید برخورد خواهد شد.

مدیر کل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره کرد: وظیفه دفاتر ثبت ازدواج فقط ثبت واقعه ازدواج است و داشتن سالن عقد مغایر با قانون و مقررات است.

منبع:

1399/08/28
20:50:01
5.0 / 5
657
تگهای خبر: سازمان
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
الف دانلود