دبیر انجمن واردكنندگان موبایل پاسخ داد

شرط ارزان شدن موبایل چیست؟

شرط ارزان شدن موبایل چیست؟

الف دانلود: بگفته دبیر انجمن وارد كنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، شرط اینكه در آینده موبایل ارزان شود این است كه هم زمان با روند كاهش قیمت دلار، تخصیص ارز از طرف بانك مركزی افزایش یابد، پروسه ثبت سفارش هم تسریع و محدودیت سقف و سابقه شركت های واردكننده هم برداشته شود.


امیر اسحاقی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت فعلی بازار موبایل، اظهار نمود: با توجه به این که تقاضای فصلی کاهش پیدا کرده، بازار گرفتار رکود یا تعادل نسبی شده و از نظر قیمتی هم وضعیت حدودا متناسب است. ما در بازار موبایل شاهد آرامشیم اما در بازار تبلت با توجه به این که هنوز تقاضا ادامه دارد و عموم بیش از ۸۰ درصد از تبلت مورد نیاز کشور به صورت غیررسمی و بوسیله قاچاق وارد می شود و طرح رجیستری هم برایش الزامی نیست، وضعیت هنوز به ثبات و آرامش نرسیده است.
وی با اعلان اینکه نوسان قیمت دلار و نرخ ارز در قیمت خیلی از کالاها، خصوصا کالاهای حوزه ی تکنولوژی که سریع به فروش می رسند، بسیار مولفه حساسی است، اضافه کرد: این نوسانات قاعدتا در چرخه ای بین دو هفته تا یک ماه پس از تغییرات ارز، در سطح کلان عمده فروشی و بازار روز که کالاها به روز جابه جا شود، اثر می گذارد. اما در حوزه بازرگانی با توجه به این که پروسه ثبت سفارش، تخصیص و تامین ارز و واردات یک پروسه حداقل ۶۰ روزه و حداکثر ۱۰۰ روزه شده، اساسا تخصیص ارز کالایی که الان در بازار وجود دارد، در ماه های گذشته صورت گفته و خریدش با نرخ های قبلی است.
دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی افزود: از آنجایی که در حوزه موبایل، قیمت تمام شده برمبنای نرخ ارز نیمایی حاصل از صادرات محاسبه می شود که صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه می کنند، ما شاهد نوسان آن چنانی در قیمت های این سامانه نبوده ایم. قاعدتا اثر ثباتی که در بازار ارز اتفاق افتاده و کاهشی که شاهد بودیم، باید در بازار یک ماه تا یک ماه نیم آینده خودرا نشان دهد.
اسحاقی در ادامه با اعلان اینکه پیش بینی می شود با افزایش تقاضا، بازار به تعادل برسد، اظهار داشت: شرط اینکه در آینده شامل ارزانی موبایل باشیم، این است که هم زمان با روند کاهش دلار، تخصیص ارز از طرف بانک مرکزی افزایش پیدا کند، پروسه ثبت سفارش هم تسریع و مشکل و محدودیت سقف و سابقه شرکت های واردکننده هم برداشته شود، یعنی دولت و مشخصا بانک مرکزی و وزارت صمت، از حالا میزان ارز مورد نیاز برای سه ماه آتی را تخصیص دهند و این پروسه را تسریع کنند.
وی اشاره کرد: اگر این اتفاق بیفتد، قاعدتا در آن زمان نسبت تعادلی ادامه خواهد داشت و شاهد بهبود قیمت ها هم خواهیم بود. اما اگر پروسه تخصیص ارز به همین کندی که هم اکنون پیش می رود باشد، خیلی نباید انتظار تغییرات آن چنانی داشته باشیم.
دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در عرصه تولید بیان کرد: می خواهیم از تولیدکنندگان داخلی موبایل و تبلت کمک بگیریم و پروسه را برای آنها تسهیل نماییم. اگر سایر حوزه های زنجیره توزیع، همچون اقساطی کردن کالا و خصوصا اپراتورها هم بتوانند دراین زمینه کمک کنند، قاعدتا می توان دستگاه های ارتباطی همچون تبلت و موبایل را با قیمت های مناسب تری به سطح گسترده تری از جامعه رساند.
منبع:

1399/09/01
12:27:31
5.0 / 5
919
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
الف دانلود