رویای مادر شدن،

چاقی و دخانیات چگونه موجب ناباروری می شوند؟

چاقی و دخانیات چگونه موجب ناباروری می شوند؟

به گزارش الف دانلود قم مشاور مامایی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم اظهار داشت: شایع ترین علل ناباروری در ارتباط با چاقی، کم تحرکی و استفاده از دخانیات است.


زینب یزدان پناه، مشاور مامایی با اعلان اینکه زوج های مراجعه کننده به این مرکز در انتظار بچه دار شدن هستند، اظهار داشت: دلیلهای متفاوتی در فاکتور های زنانه و مردانه برای ناباروری وجود دارد، که ۲۰ درصد آن مربوط به علل مردانه است.
وی با اعلان اینکه ناباروری در زنان می تواند به عوامل گوناگون مانند لوله رحمی، تخمدان و... وابسته باشد؛ اظهار نمود: شایع ترین علل ناباروری در خانم ها مربوط به تنبلی تخمدان pco بوده که علت آن نیز چاقی وکم تحرکی افراد است که متاسفانه این مشکل در میان خانم های قمی به سبب کم تحرکی بسیار شایع است.
یزدان پناه با بیان نامنظم بودن دوره قاعدگی در میان خانم ها می تواند زنگ خطری برای ناباروری باشد، اشاره کرد: سفارش می شود که افراد بویژه دختران جوان قبل ازدواج به این مسائل اهمیت دهند و برای درمان نامنظمی قاعدگی آغاز به درمان کنند تا با ناباروری و درمان های طولانی مدت مواجه نشوند.
وی ادامه داد: شایع ترین علل ناباروری در میان آقایان مربوط به عدم تحرک اسپرم بوده که این امر نیز تا حد زیادی نشات گرفته از مصرف دخانیات است و در میان آقایان زنگ خطر محسوسی برای ناباروری وجود ندارد و تا زمانی که مبادرت به حاملگی و یا انجام آزمایش نکنند، متوجه این مشکل نمی شوند.
وی با اشاره بر اینکه در خیلی از مواقع مشکلات ناباروری با مصرف دارو قابل درمان است، اشاره کرد: گاهی ناباروری به سبب مشکلات تیروئیدی بوده که افراد از آن ناآگاه هستند که در این موارد با مصرف دارو درمان می شوند؛ اما در بعضی اوقات مشکلات حاد و پیچیده تر بوده که در این صورت نیاز به درمان های مختلف و یا عمل جراحی است.
مشاور مامایی مرکزناباروری جهاد دانشگاهی قم اشاره کرد: استرس ناباروری برای افرادی که برای فرزند اول اقدام می کنند بسیار بیشتر از افرادی است که برای فرزندان دوم و... اقدام می کنند وهمچنین استرس ناباروری از عوامل بسیار مهم وموثری است بااینکه توجه چندانی به آن نمی گردد.
وی افزود: غالبا مراکز ناباروری تمهیداتی برای کاهش استرس ناباروری در نظر نمی گیرند و به مباحث پزشکی و درمانی توجه بیشتری می کنند؛ اما خوشبختانه مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی قم با راه اندازی بخش مشاوره و روانشناسی گامی در حل این مشکل برداشته است؛ برای اینکه افرادی که با آرامش و آسودگی خاطر به نتایج فکر نمی کنند و با توکل بر خدا تلاش شان را می کنند و معتقد هستند آنچه که خیر است رخ می دهد، نسبت به افراد بدبین و ناامید نتایج بهتری می گیرند.
وی در ارتباط با تاثیر کرونا در باروری و سلامت جنین اظهار نمود: کرونا از مسائل نوین دنیا است که اطلاعات و تحقیقات کاملی از آن وجود ندارد، به همین دلیل داده هایی که بیان کننده تاثیر منفی ویروس کرونا بر روی سلامت جنین باشد نیز وجود ندارد؛ بااینکه بررسی های زیادی نیز دراین زمینه انجام نشده است.
یزدان پناه با اعلان اینکه مراجعه کنندگان به مرکز با غربالگری های مختلفی همچون برسی میزان اکسیژن خون و دمای بدن که از علایم مهم این ویروس می باشد چک می شوند تا درصورت بروز این علایم به پزشک عفونی ارجاع داده شوند تا از مشکلات بعدی پیشگیری شود، عنوان کرد: البته با توجه به این که مرکز ناباروری جز مکان های عمومی محسوب می شوند و به سبب شیوع ویروس کرونا نیز مردم از حضور در اماکن عمومی دوری می کنند، تعداد مراجعه کنندگان کاهش یافته است.
وی در سفارش به مادران حامله اظهار داشت: مادران حامله باید با کاهش ترددهایشان درمکان های عمومی و رعایت تغذیه مناسب در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن، از خود مراقبت کنند، همین طور به مادران حامله سفارش می شود که مصرف سبزیجات تازه، میوه های فصل، ویتامین c( موجود در میوه های زرد رنگ)، ورزش رورانه (حدقل ۳۰دقیقه پیاده روی در محیط خانه) و مصرف روزانه حداقل هشت لیوان آب را در رژیم روزانه خود داشته باشند.
وی با اعلان اینکه بیشتر مردم از شیوه های کمک حاملگی اطلاعی ندارند و برای ناباروری به طب سنتی و گیاهی پناه می برند که نتیجه آن زمانی طولانی و از دست رفته است، اظهار نمود: خیلی از مردم استان قم از وجود این مرکز در شهر ناآگاه هستند و برای درمان به سایر شهرها همچون تهران مراجعه می کنند و یا اینکه مراکز تهران را معتبرتر می دانند؛ در حالی که کادر درمانی مرکز قم نیز مجرب بوده و خیلی از پزشکان مرکز نیز در تهران هم فعالیت دارند یا از تهران به قم می آیند.
یزدان پناه بیان کرد: مراجعه کنندگان در ابتدا مشاوره و بررسی می شوند که آیا گرفتار ناباروری هستند یاخیر؟ برای اینکه خیلی از زوجین جوان بعد از چند ماه که در مبادرت به حاملگی ناموفق بوده اند، تصور می کنند که نابارور هستند، درحالیکه تعریف نازایی بیان میکند که اگر زوجین پس از یکسال مبادرت به بارداری، موفق به آبستن شدن نشوند نابارور قلمداد می شوند.
وی با اعلان اینکه اگر زوجین نابارور تشخیص داده شوند؛ مرد تحت نظر پزشک مردان، آزمایش اسپرم میدهد و در صورت نیاز دارو، عمل و یا نمونه برداری تجویز می شود، افزود: خانم نیز تحت نظر پزشک زنان آزمایشات هورمونی مانند پروداکتیو، تیروئید و...، عکس رنگی جهت بررسی رحم و لوله رحم از جهت پولیپ و فیبرم و...، پاپ اسمیر برای تائید سلامت دهانه رحم را انجام می دهد.
این مشاور مامایی بیان کرد: بعد از درنوردیدن این مراحل با اتفاق نظر پزشک زنان و مردان، شیوه درمانی مشخص می گردد که این شیوه می تواند ازتجویز یک داروی ساده برای تخمک گذاری تا تزریق اسپرم و کاشت جنین متفاوت باشد.
وی با اعلان اینکه برخلاف باور عموم، شیوه های کمک حاملگی هیچ نوع تاثیر منفی برروی سلامت جسم، ذهن و هوش جنین ندارد، اشاره کرد: اگر در میان خانواده ای احتمال بروز مشکلات ژنتیک باشد در این شیوه ها نیز احتمال بروز وجود دارد، درغیر این صورت این حاملگی نیز بی خطر خواهد بود و تفاوتی با حاملگی های طبیعی ندارد.
منبع:

1399/10/18
14:40:18
0.0 / 5
439
تگهای خبر: تحقیقات , سیستم
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
الف دانلود