آغاز مرمت سقاخانه قاجاری عزیز محمد تا آخر دی

آغاز مرمت سقاخانه قاجاری عزیز محمد تا آخر دی

به گزارش الف دانلود شهردار منطقه ۱۱تهران اظهار داشت: مرمت سقاخانه قاجاری ˮعزیز محمدˮ که در محدوده حصار ناصری واقع شده است؛ تا آخر دیماه از جانب اداره زیبا سازی این منطقه شروع می شود.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، نصراله آبادیان ضمن اشاره به قدمت سقاخانه "عزیز محمد" که بیشتر از ۱۱۰ سال پیش در خیابان فروزش ساخته شده، اضافه کرد: این سقا خانه که به علت قدمت بنا گرفتار فرسودگی شده است؛ با نظارت سازمان میراث فرهنگی از جانب اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۱ مرمت خواهد شد.
آبادیان بیان نمود: این بنای قاجاری دارای تزئینات زیبای آیینه کاری در سقف، کاشی کاری های بسیار نفیس با نقش شهدای کربلا، نمادهای واقعه کربلا، آب انبار قدیمی، حوضچه آب، شیر و پاشیر است که به مرور زمان گرفتار فرسودگی و تخریب شده است.
او افزود: طرح مرمت این سقا خانه در سنوات گذشته تهیه شده و بعد از انتخاب پیمانکار مراحل اجرایی آن تا آخر همین ماه شروع می شود.
به قول شهردار منطقه ۱۱ این اقدام در جهت بند ۴۱و ۴۶ برنامه ۵ ساله سوم با هدف ارتقای کیفیت سیما و منظر شهر، ارتقای کیفیت محیطی و احیای بافت و بناهای تاریخی شهر تهران صورت خواهد گرفت.
طبق گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، سقاخانه "عزیز محمد "یکی از سقاخانه های زیبا و قدیمی شهر تهران است که با عنایت به بحران کم آبی شهر تهران در آن دوران و ضرورت وجود سقاخانه ها بعنوان یکی از منابع تأمین آب مردم و هم یادآوری واقعه کربلا و بستن آب فرات بر روی حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یارانش، بنای سقا خانه توسط حاج عباسعلی، فرزند مرحوم عزیزمحمد در سال ۱۲۵۶ شمسی ساخته شد و همواره با نور سبز، روشن است و در روزهای محرم و صفر با کتیبه های سیاه پوشانده می شود.
منبع:

1399/10/22
13:22:30
0.0 / 5
608
تگهای خبر: خدمات , سازمان , كیفیت
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
الف دانلود