مسئول امور زنان و خانواده مركز مطالعات نیروهای مسلح كشور:

حضرت زهرا (س) پایه های بصیرت را در جامعه اسلامی بنا نهادند

حضرت زهرا (س) پایه های بصیرت را در جامعه اسلامی بنا نهادند

به گزارش الف دانلود مسئول امور و زنان و خانواده مرکز مطالعات نیروهای مسلح کشور اظهار داشت: مسیری که حضرت زهرا (س) به تمام مسلمانان نشان دادند، شاخص اصلی امت اسلامی برای جلوگیری از انحراف است.مینو اصلانی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اهمیت تبیین شخصیت حضرت زهرا (س) برای جامعه امروز، بیان نمود: شخصیت این بانوی بزرگوار بعنوان یک شخصیت کلیدی برای تمامی دوران ها است، بنابراین به نظر بنده یکی از مهم ترین شاخصهای شخصیتی حضرت زهرا (س) بحث تاریخ ساز بودن ایشان است؛ این بانوی بزرگ نه تنها تاریخ ساز هستند، بلکه امت اسلامی را به صلاح و بصیرت هدایت کردند.
وی افزود: حضرت زهرا (س) در واقع پایه های بصیرتی در جامعه اسلامی بنا نهادند و مسیری که در راه پیروی از ولایت به تمام مسلمانان نشان دادند تا ابدیت این مسیر و راه اصلی بعنوان شاخص اصلی برای امت اسلامی جهت جلوگیری از انحراف خواهد بود. این بانوی بزرگوار بر اینکه امت اسلامی در طول دوران و زمان ها گرفتار انحراف نشوند چند شاخص مشخص را برای جامعه اسلامی تبیین کرده اند.
پیروی از امام و ولایت یک امر ضروری برای جامعه اسلامی است
مسئول امور و زنان و خانواده مرکز مطالعات نیروهای مسلح کشور خاطرنشان کرد: وحدت امت ذیل امام امت اسلامی یکی از شاخصهای تبیین شده حضرت زهرا (س) برای پیشگیری از انحراف امت اسلامی است. در تاریخ اسلام هر جا جامعه اسلامی در کنار امام امت بوده است، توفیقات بسیار زیاد و قابل توجهی در حوزه های مختلف به دست آورده اند. یکی دیگر از شاخصهای تبیین شده توسط حضرت زهرا (س) برای امت اسلامی پیروی از امام و ولایت و در واقع در این راه حرکت کردن است پیروی از امام و ولایت یک امر ضروری برای جامعه اسلامی است و تاکید حضرت زهرا (س) پیروی و قدم برداشتن در این راه است.
اصلانی افزود: پیروی از امام و ولی فقط به زبان نیست بلکه مصداق عملی آنرا حضرت زهرا به خوبی نه تنها به زنان بلکه به امت اسلامی آموخته است. هر زمانی که امت اسلامی از امام و ولی زمان خود تبعیت نکردند ضربه های هولناک و جبران پذیری به جامعه اسلامی وارد شده است بعنوان مثال در زمان امام حسن مجتبی (ع) امت اسلامی از این امام معصوم تبعیت نکردند و در اثر همین تبعیت نکردن و همراهی با امام حسن مجتبی (ع) شاهد می باشیم که جامعه و امت اسلامی به چه ذلت رسید و در اثر حکمرانی افراد ظالم و فاسد بر آنان با چه تنگناهای اقتصادی و سیاسی روبرو شد.
حضرت زهرا (س) در دفاع از ولی و امام عصر خود به پا می خیزند
وی اظهار نمود: زمانی که حضرت زهرا (س) به پیروی از ولی و امام عصر خودشان به پا می خیزند و دفاع می کنند، بحث اهمیت شجاعت و قیام امت را در مقابل فتنه ها را گوشزد می کند همین شاخص حضرت بود که کشور ما را در مقابل توطئه و فتنه های زمان همچون فتنه ۸۸ بیمه کرد و این امت اسلامی بود که با الگو قرار دادن حضرت زهرا (س) در نهم دیماه تومار استکبار جهانی را که پشت این جریان فتنه بود را پیچیدند.
رئیس اسبق جامعه بسیج زنان کشور اظهار داشت: حضرت زهرا (س) با جو امنیتی و سیاسی که بعد از رحلت پیامبر (ص) به وجود آمده بود، با شجاعت تمام قیام کردند و از جان خود برای دفاع از ولی و مقابله با ظلم مایه گذاشتند و این امر به جامعه اسلامی این پیام را گوشزد می کند که پیرو ولی بودن کفایت نمی کند، بلکه در کنار این پیروی اقامه حق و اقامه نظر ولی بسیار مهم می باشد.
درک موقعیت ها یکی از شاخصهای تبیین شده توسط حضرت زهرا (س) است
مسئول امور و زنان و خانواده مرکز مطالعات نیروهای مسلح کشور بیان نمود: مورد دیگر از شاخصهای تبیین شده حضرت زهرا (س) برای جامعه اسلامی درک موقعیت ها است منظور از درک موقعیت ها این است که در هر زمان ولی چه راهی را و چه موقعیتی را نشان داده است بعنوان مثال اگر امروز کشور احتیاج به پیشرفت علمی در یکی از حوزه ها را دارد، جامعه این پیشرفت علمی را بر مبنای نظر ولی باید منطبق نماید. زمانی که رهبر معظم انقلاب بیان می کنند برای پیشرفت کشور تا زمانی که نفس دارند از پا نمی نشینم باید مسؤلان و تمام مردم کشور نسبت به اهمیت پیشرفت علمی پی برده و در این راستا بر مبنای نظر و شاخصهای رهبر انقلاب برای پیشرفت علمی کشور قدم بردارند.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب در بخش دیگر از منویات خود می فرمایند فرهنگ مثل هواست که در آن نفس می کشیم، دست اندرکاران فرهنگی با این سخن رهبر انقلاب باید برای این پاکیزگی قیام کنند و دست اندرکاران فضای مجازی باید بر اصلاح فضای مجازی قیام کنند. با عنایت به این که رهبر معظم انقلاب شبکه ملی اطلاعات را مطرح می کنند، مطالبه خانواده ها اجرای این شبکه است ولی در عمل شاهد می باشیم اتفاقی در این عرصه صورت نگرفته است.
حضرت زهرا (س) اقامه عدالت و اقامه حق ولی از جامعه اسلامی طلب می کردند
اصلانی در انتها اظهار داشت: حضرت زهرا (س) نشان داد که در هر موقعیت زمانی و مکانی باید به دنبال اقتضائات که ولی بیان می کند، بود. امروز شاهد می باشیم رهبر معظم انقلاب اقتضائات زمان را به درستی در تمام حوزه ها کامل شفاف و علمی بیان می کند و اینجا است که اهمیت اقامه این اقتضائات توسط امت مطرح می شود. حضرت زهرا (س) اقامه عدالت و اقامه حق ولی را نه به تنهایی، بلکه از جامعه اسلامی طلب می کردند به همین خاطر است که خود ایشان برای اقامه حق ولی درب خانه انصار می رفتند. با اینکه نهایتاً تنها ماندند و تنها دفاع کردند، اما برای دفاع از ولی وارد میدان شدند و نخبگان و اندیشه ورزان را فراخواندند.


منبع:

1399/10/28
17:32:34
0.0 / 5
597
تگهای خبر: فضای مجازی
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
الف دانلود