جمع آوری اطلاعات یك پیام رسان چه زمان خطرناك می شود؟

جمع آوری اطلاعات یك پیام رسان چه زمان خطرناك می شود؟

یک حقوقدان فضای مجازی تصریح کرد مبحث جمع آوری داده ها توسط یک پلت فرم خارجی زمانی بغرنج و خطرناک می شود که اطلاعات تک تک افراد یک جامعه را تشکیل دهد و دیتاماینینگ یا داده کاوی بین اطلاعات خصوصی افراد، منجر به نقض حریم خصوصی جمعی شود.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، این روزها مبحث به اشتراک گذاری اطلاعات واتس اپ با فیسبوک مطرح شده و واکنش خیلی از کاربران جهانی، کوچ از این پیام رسان به پیام رسان های دیگر همچون تلگرام و سیگنال است. علیرغم این به نظر می آید بعضی کاربران ایرانی با این نگاه که اطلاعات به خصوصی در واتس اپ ندارند و یا این توجیه که اگر اطلاعاتشان در خارج از مرزها مورد استفاده قرار گیرد صدمه ای بهشان وارد نمی کند، همراه این موج جهانی مهاجرت از واتس اپ نخواهند شد، البته فیلترینگ پیامرسان های جایگزین هم در این بی تفاوتی بی تأثیر نیست.
در این راستا محمدجعفر نعناکار در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اصطلاح بهداشت حقوقی جوامع در حوزه حقوق فرهنگی، بیان نمود: امکان دارد یک فرد خیلی اهمیت ندهد که اطلاعات شخصی یا حریم خصوصی اش توسط یک پلت فرم خارجی نقض شود، این حق را هم شاید بتوان به تک تک افراد داد، مسئله آنجا بغرنج و خطرناک می شود که اطلاعات تک تک افراد یک جامعه را تشکیل دهد و دیتاماینینگ یا داده کاوی بین اطلاعات خصوصی افراد، منجر به نقض حریم خصوصی جمعی شود.
وی افزود: اینکه اطلاعات یک جامعه و کشور، که از تک تک افراد گرفته شده، خارج از مرزها داده کاوی شود و از راه آن اطلاعات جدیدی را به دست بیاورند و بر مبنای آن اطلاعات جدید، مهندسی فرهنگی کنند، بسیار شایع است. اطلاعات اپراتور شما را می گیرند، جنسیت شما، اینکه از کدام منطقه جغرافیایی متصل شدید، علایق شما، به جهت اینکه تبلیغات مورد پسند شما را ایجاد کنند و سبک زندگی شما را تغییر دهند.
این حقوقدان فضای مجازی ضمن اشاره به عدم پیگیری نقض حریم خصوصی توسط نهاد داخلی، بیان نمود: اینکه تک تک افراد اگر برایشان اهمیت ندارد یک مبحث است، اینکه حریمی از یک جمعیت نقض می شود، بحث حاکمیتی است که در این عرصه به آن حاکمیت سایبری می گویند و باید به آن رسیدگی شود. شورایعالی فضای مجازی، بازویی دارد به نام مرکز ملی فضای مجازی که اساس نامه ای دارد و طبق آن، مسوول رصد و پایش و پیگیری نقض قوانین در داخل از کشور و خارج از کشور است. انفعال این نهاد حاکمیتی در این قضیه باید بررسی و صدمه شناسی شود.
نعناکار افزود: صدمه دوم، نبود سازمان های مردم نهاد برای پیگیری این جور نقض هاست. در خیلی از کشورها سازمان های مردم نهاد تشکیل می شوند که وظیفه شان صیانت از حقوق افراد در فضای سایبری آن کشور است. در شرایطی که یک پلت فرم داخلی مانند پلت فرم های حمل و نقل یا اپراتورهای همراه یا بانکهای کشور که اطلاعاتشان تا کنون چند بار لو رفته، اگر حاکمیت ورود نکند یا مقطعی ورود کند و با جدیت پیگیر قضیه نباشد، آن سازمان مردم نهاد موظف است که از راه صیانت از حقوق جمعی به محاکم قضایی ورود کند و این کار را انجام دهد.
وی در انتها تصریح کرد: در هر حال چه شورایعالی فضای مجازی یا سازمان مردم نهاد ورود می کند به قضایا، چه دادستانی یا قوه قضاییه بعنوان مدعی العموم که می تواند ورود کند و مبحث را پیگیری کند. آنچه باید اتفاق بیفتد این است که مسائل برای قوای حاکمیتی بیشتر باز شود و خطرات جدی که از نقض حقوق پیش می آید برایشان بیشتر تبیین شود که جدی تر به این موارد ورود کنند.
منبع:

1399/10/29
10:55:57
0.0 / 5
705
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
الف دانلود