تعادل بین درآمد و هزینه عامل توسعه ارتباطات و ارائه خدمات به مردم

تعادل بین درآمد و هزینه عامل توسعه ارتباطات و ارائه خدمات به مردم

الف دانلود: شرکت مخابرات ایران اعلام نموده که با رشد هزینه نیروی انسانی و تجهیزات در مقایسه با درآمد شرکت، سودآوری این شرکت به ازای دارایی در سال 1398، یک درصد بوده و در شش ماه اول سال 1399 به زیان تبدیل گشته و برای نجات از این شرایط، لازم است تعرفه ها پس از 17 سال راکد ماندن، افزایش یابد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، شرکت مخابرات ایران اعلام نموده که اهمیت ارتباط با مشتریان و ایجاد یکپارچگی درون سازمان، از بدیهیات بازار رقابت است. در قرن بیست ویکم، بهره گیری بهینه و اثربخش از فناوری اطلاعات به یکی از فاکتورهای اصلی و کلیدی موفقیت بنگاه های موفق جهان تبدیل گشته است. در دنیای کسب وکار امروز که مشتریان با وجود رقبا و محصولات بسیار گوناگون از حق انتخاب بسیار متنوعی برخوردار می باشند، دیگر اتکاء به روش های سنتی و قدیمی بازاریابی و فروش راهگشا نخواهد بود. براین اساس تمامی شرکتها و بنگاه های بزرگ اقتصادی با اتکا به ابزارهای فناوری نوین، می توانند در بازار رقابت مشتری را که حق انتخاب دارد، به سمت خود سوق دهند.
بر این اساس شرکت مخابرات ایران نیز از این فضای رقابت مستثنی نیست و باید بدون کمترین تعللی سهم بازار را از آن خود کند و یا آنچنان در این فضای رقابتی مقاوم باشد که این سهم را از دست ندهد. اما آنچه شرکت مخابرات ایران را در این بازار رقابتی یک قدم جلوتر از سایر رقبا نگه داشته، خاصیت ها و توانمندی هایی است که این شرکت از ابتدا در کشور و در بین سایر اپراتورهای ارتباطی داشته است.
بستر ارتباطی اصلی حاضر در مناطق کمتر برخوردار و روستاها، محور اصلی ایجاد شبکه ملی اطلاعات در بخش زیرساخت، پیشران توسعه دانش ارتباطات در کشور، موتور محرک اقتصاد دیجیتال و افزایش راندمان در سطح ملی و ارائه خدمات ارتباطی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به تمامی خانوارها، شرکتها و دستگاهها همچون خاصیت هایی است که اهمیت شرکت مخابرات ایران در کشور را نشان میدهد.
این شرکت، همین طور با پرداخت سالانه حدود ۱۲هزار میلیارد تومان به دولت، اشتغالزایی مستقیم برای بیش از ۷۰ هزار نفر و اشتغال زایی غیرمستقیم برای بیش از ۳۰۰ هزار نفر، بعنوان پیشران در حوزه خرید و پشتیبانی از تولید داخل و شبکه مادر ارتباطی بعنوان بستری برای تمامی شرکتها در زنجیره ارزش صنعت نیز هست. با خاصیت هایی که بر اهمیت شرکت مخابرات ایران بعنوان با اهمیت ترین اپراتور ارتباطی کشور تاکید می کند، این شرکت هم اکنون با مشکل اساسی زیان دهی و عدم توسعه مواجه می باشد.
هم اکنون، روند حاشیه سود شرکت مخابرات ایران، در بخش تلفن ثابت، به سبب تورم و عدم تناسب تعرفه ها نزولی است. سودآوری مخابرات بخش ثابت به ازای دارایی در سال ۱۳۹۸، یک درصد بوده است یعنی به ازای هر صد تومان دارایی، تنها یک تومان سود عاید شرکت مخابرات ایران شده که این عدد در شش ماه اول سال ۹۹ به زیان تبدیل گشته است.
بنا بر اعلام شرکت مخابرات ایران هم اکنون این شرکت با کاهش درآمد تلفن ثابت نسبت به ۱۷ سال گذشته، مواجه می باشد برای اینکه با وجود تورم بالا در کشور، درآمد مکالمه تلفن ثابت سالانه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان کاهش نسبت به سال ۱۳۹۱ و درآمد کل تلفن ثابت سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان کاهش نسبت به سال ۱۳۹۱، را نشان میدهد. این مساله ناشی از سیاست گذاری های مبتنی بر کاهش تعرفه در زمان اوج تورم است. اما شرکت مخابرات ایران در طول این مدت، با شتاب بیشتر هزینه و افزایش شدید حقوق و دستمزد روبه رو شده است. عدد حقوق و دستمزد و مستمری سال ۱۳۹۹ شرکت نیز، باتوجه به مصوبات، ۵۰ درصد رشد را نشان میدهد.
آمار درصدهای رشد افسارگسیخته از هزینه نیروی انسانی و تجهیزات، نشان دهنده این است که نرخ رشد هزینه حدودا از نرخ رشد درآمد بیشتر است و این بدان معناست که در بلندمدت شرکت مخابرات گرفتار بحران مدیریت مالی خواهد شد، پس نخستین و با اهمیت ترین بخشی که از این مساله لطمه خواهد دید، کیفیت خدمات و توسعه ارتباطات خواهد بود. در چنین شرایطی آنچه می تواند این اپراتور را نجات دهد، افزایش منطقی تعرفه ها پس از ۱۷ سال راکد ماندن است. این کمترین کاریست که نظام حاکمیت کشور نه برای کمک به یک اپراتور مخابراتی و ارتباطی در کشور بلکه برای ارائه خدمات با کیفیت به مردم و توسعه ارتباطات، انجام می دهد.
منبع:

1399/11/09
16:05:27
0.0 / 5
459
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
الف دانلود