برای باقی مانده حصار صفوی مرگ می خواهند

برای باقی مانده حصار صفوی مرگ می خواهند

الف دانلود: در حالی 16 سال از زمان کشفِ رسمی باقی مانده حصار 500 ساله طهماسبی در دل بازار تهران و درست چند قدمی دروازه محمدیه یا همان اعدام سابق می گذرد که قُطر این اثر باقی مانده امروز به چند وجب رسیده، اما به نظر نمی رسد میراث فرهنگی هنوز قصد و نیتی برای حفاظت از این دیوار تاریخی داشته باشد.


اثری تاریخی که روزی مدیران قبلی مربوط به آن، یک دفعه بواسطه ی تهران گردی های یک عضو شورای شهر و یک دفعه هم با درخواست خبرنگاری تا پای دیوار رفتند و عکس یادگاری ثبت کردند تا احیانا پس از تخریب اش آنرا بعنوان یک افتخار به دیگران نشان دهند، البته حرف هایی نیز برای ایجاد محافظ شیشه ای مقابل دیوار مطرح نمودند، اما حتی در همان حرف ها هم مشخص نشد این اتفاق چه میزان در مقابل لطمه ها از آن دیوار محافظت می کند؛ اقدامی که تا امروز عملیاتی هم نشده است.
به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، باقی مانده حصار ۵۰۰ ساله صفوی از یک سو و سه منار باقیمانده دروازه محمدیه در پایین دست بازار تهران و در محله مولوی از طرف دیگر، نماد کاملی از بی توجهی میراث فرهنگی و مدیریت شهری به این بخش از بافتِ تهران قدیم است. شاید بتوان تنها سهم توجه به بازمانده های حصار صفوی و دروازه قاجاری محمدیه در این منطقه از تهران را مرمت سردر دروازه محمدیه دانست و بدترین بهای بی توجهی به این محدوده را تبدیل محوطه اطراف دیوار طهماسبی به چیزی شبیه به مرغدانی دانست که هنوز نشانه هایش در سرای ماشاالله باقی است. حالا سرنوشت تنها قطعه باقیمانده ی حصاری که در دوره صفویه به دور تهران کشیده شده بود، نزدیک به نابودی کامل است.


با وجود همه گزارش هایی که هر از چند گاهی از طرف رسانه ها منتشر شدند، اما هیچ خبری از شروع مرمت یا رسیدگی به آن نشد و در عوض و به روال همه ی سالهای گذشته صاحبان خانه ها و مغازه های اطراف این دیوار ۵۰۰ ساله، جرزهای آنرا تراشیدند و بارشِ باران های سیل آسا در طول یکی دو سال قبل تا امروز لطمه های زیادی به این اثر باقی مانده از دوره صفویه وارد کرده است.
هر چند پیش از به چشم دیدنِ لطمه هایی که بارش باران به تنِ رنجورِ این اثر تاریخی وارد کرده، حدود ده سال قبل یکی از کارشناسان میراث فرهنگی معتقد بود که «فشار بار مغازه ها و خانه های اطراف به بدنه ی دیوار صفوی موجب سست شدن آن شده است و باید برای حفظ آن، کار اساسی صورت گیرد و از طرف دیگر متأسفانه مالک خانه ی پشتی این دیوار صفوی با تراشیدن جرزهای دیوار، لایه ای در حد چند سانتی متر باقی گذاشته است و الان فقط یک پوسته ی کوچک در قسمتی از دیوار داریم.»


اما همه ی داستانِ تاریخ در دروازه نو تهران به همین جا ختم نمی گردد، بلکه وضعیت دروازه محمدیه نسبت به آن وضعیت بدتری دارد. از تراشیده شدن دیوارهای آن توسط مغازه داران و ناکافی بودن مرمت و حفاظت از این اثر تاریخی گرفته تا مناره هایی که می توان گفت به جز ردی آبی رنگ امروز چیز دیگری از آنها باقی نمانده است.


دروازه ای قدیمی که در طول این سال ها چندین بار خبر مرمت و ساماندهی آن منتشر گردید و حتی نویی آجرهایی که در سر در دروازه نصب شدند، هم نشان همان قدم ها بود؛ اما اصلِ داستان یعنی نگه داشتنِ مناره های باقی مانده کمترین کاری بود که برای پنجمین دروازه ای که محمدشاه قاجار به چهار دروازه صفوی اضافه کرد، انجام شدند.


هر نوع هشدار و حرف برای نجاتِ این سرای تاریخی، تا آن جا می تواند به حفاظت از این اثر صفوی کند که نه فقط میراث فرهنگی بلکه مالکِ زمینی که این اثر در ان قرار دارد، نیز رضایت داشته باشد.
با این وجود خبرنگاران ایسنا در ظاهر چیزی خلاف رضایت مالک را برای حفاظت از این اثر به چشم دیدند. گویا مالک سرا رضایت نداشت تصویری از باقی مانده حصار صفوی در تهران - البته احیانا به سبب قرار گرفتن آن در ملکِ تجاری اش - ثبت گردد. او وقتی دوربین و تهران شناسی را که همه تلاش شان را برای معرفی تنها بخشِ باقی مانده از حصار صفوی می کردند دید، حتی با وجود بیرون بودن از محوطه ی سرای «ماشاالله» در بازار دروازه نو تهران و مقابل باقی مانده ی دروازه ی محمدیه، خبرنگاران را تهدید به شکایت و احضار پلیس کرد و در نهایت هم مامور نیروی انتظامی تلاش اش را برای ختم به خیر شدن ماجرا کرد.
اینگونه رفتارها یک احتمال تلخ را آن هم برمبنای همه ی تجربه های تلخِ گذشته به ذهن متبادر می کند. احتمالِ تصمیم هایی برای حذفِ این دیوار تاریخی. اتفاقی که با وجودِ بی توجهی ها و بی خیالی های میراث فرهنگی تهران، حتی اگر مالک هم از اهمیت این دیوار تاریخی چیزی نداند و قصدی نداشته باشد، به مرور و به خودیِ خود و با هر بار بارشِ باران های سیل آسایِ این چند ساله و کاربری هایی که زمینِ خالیِ اطرافِ آن در طول این سال ها مانند قرار دادن قفسه ی حیواناتی چون مرغ و خروس به چشم دیده، تخریبِ کاملِ آن دور از ذهن نیست.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/12/02
20:23:59
0.0 / 5
912
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
الف دانلود