آذری جهرمی:

بانك مركزی حالا ارزهای دیجیتال را به رسمیت می شناسد

بانك مركزی حالا ارزهای دیجیتال را به رسمیت می شناسد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین وضعیت ارز دیجیتال بومی در کشور اظهار نمود که حالا بانک مرکزی از مرحله ای که به صورت کلی رمزارز را بعنوان یک فرایند و تکنولوژی رد می کرد، به مرحله ای رسیده که رمزارزها را به رسمیت بشناسد و با آنها تعامل کند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است که از یک فناوری غیرمتمرکز استفاده می نمایند که به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون احتیاج به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند. زمانی که صحبت از ارزهای دیجیتال در کشور ما هم داغ شد در اسفند سال ۱۳۹۶، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از پیاده سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور توسط پست بانک و عرضه به نظام بانکی برای تأیید، اطلاع داد.
وزیر ارتباطات همان زمان اعلام نموده بود: «اگر ارزهای دیجیتال خارجی در ایران فعالیت کنند و بتوانیم در بعضی معاملات خرد از آنها استفاده نماییم، مفید خواهد بود. با این وجود سیاست بانک مرکزی این است که فعلاً بیت کوین، اتریوم و سایر ارزها را به رسمیت نمی شناسد.» اما با گذشت سه سال از زمانی که طرح ارز دیجیتال بومی به میان آمد، خبر خاصی از طریق اندازی این محصول تکنولوژی نشد.
هرچند بعد از آن، انجمن بلاک چین هم اعلام نمود اقداماتی هم برای راه اندازی رمزارز بومی انجام شده، همچون چند پروژه ای که در ایران انجام می شود که نمونه نهایی آنها آماده است و در حالت پایلوت کار می کنند. اما با عنایت به این که در این زمان اخباری از جانب ارزهای دیجیتال بومی شنیده نشد، اینطور برداشت شد که بانک مرکزی به این تکنولوژی چراغ سبز نشان نداده است.

بررسی مقررات انتشار رمزپول بانک مرکزی
با این حال، حالا به نظر می آید سیاست بانک مرکزی در برخورد با رمزارزها در حال تغییر است. کمااینکه عبدالناصر همتی –رئیس کل بانک مرکزی- چندی قبل در اینستاگرام خود درباره رمزپول بانک مرکزی نوشته بود: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با بررسی روند جدید جهانی و متمرکز شدن بر الگوهای مختلف به دنبال انتخاب بهترین راهبرد ممکن در این حوزه می باشد و ویرایش اولیه سند جامع رمز پول را تهیه کرده. از همکارانم در ادارات ذی ربط بانک مرکزی خواسته ام بر مبنای اقدامات انجام شده، مقررات انتشار رمز پول بانک مرکزی را بررسی نموده و جهت تصمیم گیری ارائه نمایند تا امکان استفاده از نتایج آن در سیاست گذاری پولی فراهم آید.
در این راستا آذری جهرمی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه زمانی بحث پیگیری رمزارز را شروع کردیم، اظهار نمود: بانک مرکزی در زمان مدیریت قبلی دکتر سیف نظرش بر این بود که رمزارز چون یک نوع ارز است جزو حوزه های فعالیت بانک مرکزی به حساب می آید، ما هم کل کارهایی که در این عرصه انجام شده بود را به آنها منتقل کردیم تا با چارچوبی که مد نظر آنهاست پیش برویم.
وی افزود: آخرین خبر از این موضوع، خبر آقای همتی در صفحه اینستاگرامشان بود که روی رمزارز به نتایجی رسیدند و آخرین گزارش را دادند. پیام دکتر همتی این بود که بانک مرکزی از مرحله ای که به صورت کلی رمزارز را بعنوان یک فرایند و تکنولوژی رد می کرد، به این مرحله رسیده که روی آن در حال کار کردن است تا رمزارزها را به رسمیت بشناسد و با آنها تعامل کند. این مهم ترین پیام رئیس بانک مرکزی در دوره جدید بود که دارد اتفاق می افتد و پیش می رود.
منبع:

1399/12/06
14:08:58
0.0 / 5
713
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
الف دانلود