میزبانی ۸۰ درصد سایت های ایرانی در داخل كشور

میزبانی ۸۰ درصد سایت های ایرانی در داخل كشور

الف دانلود: عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اینکه رشد میزبانی داخلی یعنی محتوا و خدمات داخل کشور، با رشد قابل توجهی طی چند سال گذشته بوده است و بیشتر از ۸۰ درصد از سایت های ایرانی در داخل کشور میزبانی می شوند، اظهار داشت: اما در بخش زیرساخت های اطلاعاتی و مراکز داده همچنان با کمبودهای زیادی مواجه هستیم که در کنار بحث تحریم های ظالمانه و محدودیت هایی که ایجاد شده، مشکلات را بیشتر کرده است.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، طی چند سال قبل در بحث زیرساخت های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات توسعه خیلی خوبی صورت گرفته و دسترسی پهن باند در همه کشور قابل دسترس و تمامی شهرها و در بخش قابل توجهی از روستاها دسترسی دارند. بهزاد اکبری با بیان این مطلب اظهار نمود: رشد بسیار خوبی در ترافیک مصرفی کاربران داشته ایم به صورتی که از سال ۹۵ که متوسط سرانه مصرف ترافیک دیتا در کشور ۸.۱ گیگابایت در ماه بود، این میزان هم اکنون به ۱۷.۵ گیگابایت در ماه رسیده است و به عبارتی ما از سال ۱۳۹۵ به صورت متوسط رشد ۸۰ درصدی به صورت سالیانه را شاهد بوده ایم.
وی افزود: متوسط رشد جهانی ترافیک دیتا حدود ۲۵ درصد و در حوزه خاورمیانه ۳۵ درصد است که این نشان داده است ما رشد بسیار خوبی در ترافیک دیتای کشور داشته ایم و با دسترسی پهن باند و توسعه های صورت گرفته در یکسری خدمات ابری و پلت فرم ها هم رشد قابل توجهی را در کشور شاهد بوده ایم. متناسب با توسعه لایه دسترسی صورت گرفته در بخش زیرساخت های ارتباطی، در لایه شبکه بک بن هم توسعه های خوبی انجام شده است، به نحوی که در سال ۱۳۹۴ حدود ۶۵۰ گیگابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه بک بن ارتباطات زیر ساخت کشو بوده است که این میزان در سال ۱۳۹۹ به ۳۰ ترابیت برثانیه رسیده است.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد میزان رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین الملل در کشور اظهار داشت: در بخش بین الملل در سال ۱۳۹۲ حدود ۸۰ گیگابیت برثانیه ظرفیت بین الملل داشتیم که حالا این میزان رشد قابل توجهی داشته و به بیشتر از چهار ترابیت برثانیه رسیده است. همراه با رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین الملل هم به لحاظ ظرفیتی و هم به لحاظ تنوع مسیر که از مسیرهای مختلفی ارتباطات بین الملل برقرار است، این بخش هم توسعه خوبی پیدا کرده است. همینطور رشد میزبانی داخلی یعنی محتوا و خدمات داخل کشور، درواقع (self hosting) با رشد قابل توجهی طی چند سال گذشته بوده است. ما از معدود کشورهایی هستیم که بیشتر از ۸۰ درصد از سایت های ایرانی در داخل کشور میزبانی می شوند شاید معدود کشورهایی مثل چین و آمریکا چنین وضعیتی را داشته باشند.
اکبری تصریح کرد: اما در بخش زیرساخت های اطلاعاتی و مراکز داده همچنان با کمبودهای زیادی مواجه هستیم این کمبودها در کنار بحث تحریم های ظالمانه و محدودیت هایی که بوجود آمده مشکلات را بیشتر کرده است و مهم ترین مشکل ما در صنعت مراکز داده مشکلات اقتصادی و بخشی فنی است و رویکرد غلط این بوده که هر سازمان دولتی و خصوصی خودش به دنبال ایجاد یک مرکز داده مستقل برای فعالیت خود بوده است که با تحولات ارزی این کار قابل توجیه نیست. یکی دیگر از مشکلات دیگر کمبود مراکز داده با مقیاس بالا هست و مساله دوم حضور در بازارهای جهانی است که علیرغم موقعیت استراتژیک و خوبی که در منطقه داریم این صنعت فقط در داخل کشور عرضه خدمت می کند و در بازارهای جهانی سهمی نمی برد.1399/12/07
23:31:23
0.0 / 5
689
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
الف دانلود