ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۹۹،

راه اندازی سایت های 5G كلید خورد

راه اندازی سایت های 5G كلید خورد

راه اندازی سایت های 5G در ایران در سال ۱۳۹۹ شروع شد و اپراتورهای همراه و همینطور عرضه دهندگان اینترنت خانگی، در راه توسعه و تجاری سازی نسل پنجم اینترنت گام برداشتند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، بعد از آنکه در سالهای گذشته با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از 5G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع ازجمله خصوصیت های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را بعنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه های فناوری را هم متحول می کند مطرح کرده است.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال ۱۳۹۸ درباره اینترنت نسل پنج گفته بود مقدمات پیاده سازی 5G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن نخستین نسخه 5G و عرضه خدمات اینترنت نسل ۵ بعنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب و کارها در کشور اطلاع داده بود. بدین ترتیب یکم مردادماه سال ۱۳۹۹، نخستین سایت 5G ایران، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ایرانسل، در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران افتتاح شد.
پس از طریق اندازی دومین سایت 5G در امیرآباد تهران نیز، سومین سایت 5G ایرانسل که برخلاف دو سایت داخل ساختمانِ (Indoor) قبلی، اولین سایت خارج از ساختمان (Outdoor) نسل پنج ایرانسل است، ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۹، در محل دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس افتتاح شد و امکان استفاده عموم مشترکان ایرانسل، به وسیله‌ی گوشیهای موجود در بازار ایران با قابلیت پشتیبانی از 5G و بعلاوه، استفاده دانشجویان و پژوهشگران این دانشگاه از آخرین نسل فناوری تلفن همراه، در آزمایشگاه 5G این دانشگاه را فراهم نمود.
پس از طریق اندازی سه سایت نسل پنجم برای مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، چهارمین سایت 5G ایرانسل و اولین سایت نسل پنجم این اپراتور برای استفاده عموم مردم در بوستان آب و آتش، ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ افتتاح شد. پنجمین سایت 5G ایران و ایرانسل هم سوم اسفند ماه، در شیراز در محل ارگ کریمخانی و با هدف توسعه شهر هوشمند در این کلانشهر راه اندازی شد. ششمین سایت 5G ایرانسل هم درجزیره کیش افتتاح شد.
در راستای راه اندازی سایت های 5G در ایران، همراه اول هم از اجرای تجاری سازی و راه اندازی 5G این اپراتور اطلاع داد. بدین ترتیب چهارم اسفند ماه ۱۳۹۹، حرم مطهر رضوی و همینطور کارخانه نوآوری مشهد، زیر پوشش تلفن همراه نسل پنجم و اینترنت پرسرعت 5G همراه اول قرار گرفت تا مشترکین همراه اول در مشهد هم از این تکنولوژی برخودار شوند.
پس از رونمایی از دو سایت 5G همراه اول در مشهد، سومین سایت این اپراتور هم دهم اسفند ماه در تهران رونمایی شد. در این مراسم، سرعت ۳.۶۶ گیگابیت برثانیه در حضور کارشناسان و اصحاب رسانه به ثبت رسید. چهارمین سایت 5G همراه اول هم ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۹، در مجموعه باغ کتاب تهران افتتاح شد. افتتاح سایت 5G استان قم هم ۲۷ اسفندماه انجام شد.
همچنین فرایند تجاری سازی 5G FWA شرکت ارتباطات مبین نت و عرضه 5G برای مشترکان خانگی و سازمانی، ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۹ شروع شد تا به قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به علت کم کاری ها در توسعه اینترنت خانگی، به جای توسعه VDSL، به سمت اینترنت خانگی 5G برویم.
به گفته رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، هنوز زمان زیادی از پیاده سازی نسل چهارم ارتباطات نگذشته است، با این حال، نه تنها در ایران بلکه در کل جهان چشم اندازی چندساله برای فراگیر شدن 5G وجود دارد. بعضاً گفته می شود که خیلی از کشورهای جهان سال ۲۰۲۵ را برای پیاده سازی کامل 5G هدف گذاری کرده اند؛ یعنی چیزی حدود چهار تا پنج سال آینده.
منبع:

1400/01/09
13:39:26
0.0 / 5
574
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
الف دانلود