چشم انداز فناوری اطلاعات و ارتباطات در ۱۴۰۰

بخش دولتی نباید بی جهت قانون جدید تولید نماید

بخش دولتی نباید بی جهت قانون جدید تولید نماید

الف دانلود: بگفته رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات، سال قبل با افزایش ضریب نفوذ استفاده از فاوا در بین مردم برای کارهای روزمره و هم در بین تجار برای انجام انواع کارهای تجاری نقطه عطفی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بشمار می رود و تحقق شعار سال جدید هم در گروی آنست که بخش دولتی عزم خودرا برای تعامل صددرصدی با بخش خصوصی جزم کند و بی جهت به تولید قانونی جدید اقدام نکند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس با عنوان «تأثیر شیوع ویروس کرونا بر بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات»، با شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۱۳۹۸ و تشدید بیماری کووید-۱۹ از شروع سال ۱۳۹۹، کسب وکارهای حوزه فناوری اطلاعات بسته به مدل کسب وکارشان وضعیت متفاوتی را تجربه می کنند.
کسب وکارهای نوپایی که بیشتر به کاهش تماس فیزیکی کمک می کنند، با افزایش فروش و رشد بازار مواجه گشته اند و کسب وکارهایی که کارهای دارای تماس فیزیکی را ساماندهی می کنند به نسبت وابستگی شان به فعالیت فیزیکی با کاهش فروش مواجه گشته اند.
مثلاً کسب وکارهای نوپای فعال در زمینه دورکاری و برگزاری جلسات و کلاس های آنلاین افزایش ۵۰ تا ۴۰۰ درصدی تراکنش و فروش و برعکس، شرکت های تسهیل کننده رویدادها و مجامع و جلسات حضوری کاهش ۷۵ تا ۱۰۰ درصدی تراکنش های خودرا گزارش کرده اند.

ثبات قوانین و شفافیت ستون پشتیبانی و مانع زادیی از تولید است
در سال ۱۳۹۹ باوجود افزایش نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات، تعدد قوانین و مقررات این حوزه بگفته محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران منجر به ایجاد مشکلات فراوانی برای فعالان این حوزه شد. برمبنای اطلاعات فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات، طلایی با شروع سال جدید و نامگذاری آن تحت عنوان «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» از طرف مقام معظم رهبری، ثبات قوانین و مقررات و شفافیت را دو مولفه مهمی عنوان می کند که باید مورد توجه تصمیم گیران قرار گیرد که نقش مهمی هم در تامین امنیت سرمایه گذاری ایفا می کند.
به اعتقاد او، در طول چندسال گذشته شعارهایی که برای سال جدید انتخاب می شده، حول محور تولید و اقتصاد است که نشان از درک درست مقام معظم رهبری از شرایط روز دارد و نیازمند این است که سه قوا، با همکاری یکدیگر موانع و مشکلات تولید را حل کنند؛ این امر هم محقق نمی گردد مگر با همراهی بخش خصوصی و فهم دقیق نیازهای تولید.

بخش دولتی بی جهت مبادرت به تولید قانونی جدید نکند
طلایی اظهار نمود: تحقق اهداف گفته شده که باتوجه به شعار سال هم نقش مهمی در رونق کارهای حوزه فاوا دارد، در گروی آنست که بخش دولتی عزم خودرا برای تعامل صددرصدی با بخش خصوصی جزم کند و بی جهت مبادرت به تولید قانونی جدید نکند. لازم است مسوولانی در راس امور قرار گیرند که در کنار فعالان بخش خصوصی، نقشه راه توسعه اقتصادی کشور را رقم زنند.
وی بیان کرد: سالی که گذشت نقطه عطفی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به حساب می آید، برای اینکه در این سال ضریب نفوذ استفاده از فاوا هم در بین مردم برای کارهای روزمره و هم در بین تجار و بازرگانان برای انجام انواع کارهای تجاری در مقایسه با سال 1398 بسیار افزایش پیدا کرد.
رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: اما در حوزه قوانین و مقررات، متأسفانه به سبب عدم همکاری دولت، بخش خصوصی نتوانست از فرصتی که بواسطه جهش نرخ ارز به وجود آمد به نحو مطلوبی استفاده نماید و به شیوه کارآمدی در بازارهای بین المللی کالاها و خدمات خودرا عرضه نماید.
طلایی اشاره کرد: برای نمونه در همین حوزه به رغم اینکه تعدادی از شرکت ها، مجوز فعالیت استخراج رمزارز از وزارت صنعت داشتند، اما به سبب ناهماهنگی های پیش آمده میان این وزارتخانه و بانک مرکزی، امروز شاهد آن هستیم که فعالان این حوزه گرفتار مشکلاتی فراوانی شده اند. بدون توجه به این مساله که فعالیت در حوزه رمزارزها تا چه اندازه می تواند ارزآوری قابل توجهی برای کشور به همراه داشته باشد.

نمایشگاه مجازی امکان عبور از محدودیت های کرونا و تحریم را تسهیل می کند
وی با اشاره به برگزاری اولین نمایشگاه مجازی ایران، اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه در شرایطی که بواسطه شیوع ویروس کرونا امکان تبادل هیات های تجاری و ملاقات حضوری نیست، نقطه عطفی محسوب می شود. در این نمایشگاه سعی شده است تا با اختصاصی سالنی مجزا به استارت آپ های ایرانی، فرصتی فراهم گردد تا این شرکتها به معرفی آخرین خدمات و کالاهای خود بپردازند و از سویی تمام تلاش ما این است تا با اختصاص روزهای تجاری به کشورهای مختلف ازجمله اسپانیا، آلمان و فرانسه امکان معرفی ظرفیت های تجاری هریک از این کشورها بصورت مجازی فراهم گردد.
رئیس کمیسیون فناوری اطاعات و ارتباطات اتاق ایران معتقد می باشد برگزاری این نمایشگاه فرصت بسیار خوبی فراهم می آورد تا شرکت های فعال در حوزه فاوا بتوانند فارغ از تحریم هایی که در طول دو سال قبل وجود داشت، برنامه ریزی های جدی تری برای آینده خود کنند.
طلایی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تاکید کرد: موتور محرک اقتصاد کشورهای پیشرفته، فناوری اطلاعات و ارتباطات است و امروز کشورهایی قدرتمند هستند که از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به نحو مطلوبی استفاده می نمایند. به عبارتی هم از این حوزه برای ارزآوری استفاده می نمایند و هم این حوزه را مبنای توسعه سایر کسب وکارها در نظر می گیرند؛ بدین سبب تنها انتظاری که می شود از دولت جدید در سال آینده داشت این است که به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم برای افزایش راندمان و کاهش هزینه های تولید نگاه کند و هم از ظرفیت های این حوزه برای صادرات به کشورهای هدف بهره گیرد.
منبع:

1400/01/14
23:48:33
0.0 / 5
493
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
الف دانلود