پژوهشگران پیشنهاد كردند

روشی برای كنترل همزمان كلسترول و افسردگی در بیماران دیابتی

روشی برای كنترل همزمان كلسترول و افسردگی در بیماران دیابتی

دیابت نوع دو، یکی از سخت ترین بیماری های مزمن است که زندگی افراد مبتلا را گرفتار مشکلات زیادی می کند. محققان کشور برای غلبه این بیماران بر مسائلی نظیر کلسترول بالا و همینطور مشکلاتی نظیر افسردگی، استفاده از متدی تحت عنوان «آموزش فراشناختی» را پیشنهاد داده اند.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، دیابت یکی از بیماری های مزمن پیش رونده، پرهزینه و شایع در ایران و جهان است که به واسطه عوارض گوناگونی که بوجود می آورد چهارمین علت مرگ ومیر در بیشتر کشورهای توسعه یافته بشمار می رود. این بیماری مزمن را با عنایت به آمار و روند رو به تزاید آن در جهان میتوان بعنوان یک اپیدمی نهفته اعلام نمود. شیوع جهانی دیابت در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۷۱ میلیون نفر بود که تخمین زده می شود تا سال ۲۰۳۰ به حدود ۵۵۰ میلیون نفر برسد.
بررسی ها نشان داده اند که شیوع دیابت در منطقه خاورمیانه به صورت قابل توجهی تا سال ۲۰۳۰ افزایش خواهد یافت و برآورد می شود نرخ رشد سالانه دیابت تا سال ۲۰۳۰ در ایران پس از پاکستان به رتبه دوم منطقه برسد.
به گفته متخصصان طبق این بررسی ها، انتظار می رود در آینده نزدیک، هرساله ۱۵۵ هزار مورد جدید به بیماران دیابتی در ایران اضافه شود. دیابت دو نوع اصلی دارد؛ افرادی که دیابت نوع اول دارند، یعنی میزان خیلی کم و یا مقدار صفر انسولین در بدنشان تولید می شود. اما در دیابت نوع دوم، بدن افراد نمی تواند از انسولین استفاده نماید، بنابراین آنها می توانند بیماری خویش را تنها از راه تغییر سبک زندگی کنترل کنند و معمولاً بیشتر به داروهای خوراکی و کمتر به انسولین وابسته هستند.
دیابت نوع دو که تقریباً ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد به آن مبتلا می شوند بعنوان یکی از چالش برانگیزترین و پرخطرترین بیماری های مزمن شناخته می شود.
در این خصوص، محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای کرج، گرگان و نجف آباد پژوهشی را انجام داده اند که در آن اثربخشی نوعی آموزش تحت عنوان «آموزش فراشناختی» بر کنترل سطوح کلسترول خون و همینطور بهبود افسردگی در بیماران مبتلابه دیابت نوع دو بررسی شده است.
در این تحقیق که با مشارکت 50 تن از زنان مبتلابه دیابت نوع 2 در مرکز دیابت شهید شعبانی اصفهان انجام شده، محققان جلسات آموزش فراشناختی را به مدت هشت جلسه 90 دقیقه ای هفتگی را برای بیماران برگزار کرده و سپس آنها را مورد بررسی قرار داده اند.
نتایج این پژوهش نشان داده است که استفاده از پدیده آموزش فراشناختی می تواند در جهت تعدیل کلسترول شامل کاهش چربی بد (LDL) و افزایش چربی خوب (HDL) و بهبود افسردگی بیماران مبتلابه دیابت استفاده گردد.
در این رابطه، سعید ملیحی الذاکرینی، استادیار گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی کرج و سه همکار دیگرش در این تحقیق، اشاره کرده اند: «آموزش فراشناختی از راه شناسایی باورهای فراشناختی غیرمنطقی در رابطه با افکار منفی پیرامون بیماری دیابت، نگرانی های بیش ازحد و مبالغه آمیز در مورد بیماری را به بیمار شناسانده و ارزش بالای نکات مثبت را به آنها یادآور می شود».
به گفته آنها، «این اتفاق با کنترل چرخه معیوب افکار نامناسب و کاهش نشخوار فکری سبب می شود تا بیماران آگاهی درستی از بیماری دیابت نوع ۲ به دست آورند و با پذیرش بیماری خود به انجام فعالیتهایی که ازلحاظ ارزشمندی باثبات هستند پرداخته و با ارتقای انعطاف پذیری روان شناختی فکر و رفتار خود، در پاسخ به مشکلات پیش رو سازگار شوند».
بر این اساس، سازگاری با بیماری دیابت نوع دو، سبب پیروی بهتر فرد از رژیم های تغذیه ای مناسب و همینطور دستورالعمل های پزشک می شود و بدین ترتیب، کلسترول و افسردگی بیماران وضعیت بهتری پیدا می کند.
به اعتقاد ملیحی و همکارانش، «با افزایش دانش فراشناختی در طول چنین درمانی، تلاش می شود تا فرد در مورد محتوا و فرایند افکار و ادراک خویش، آگاهی یافته و سوگیری های شناختی خویش را شناسایی نموده و در جهت کاهش آنها و تقلیل اثرات آنها تلاش کند. این مورد سبب موفقیت رویکرد و ماندگاری اثر آن در بهبود علایم افسردگی بیماران مبتلابه دیابت نوع دو از راه آگاهی از تعصبات شناختی و تغییر ذهنیت فردی می گردد».
این یافته های علمی پژوهشی را فصل نامه «روانشناسی سلامت» متعلق به دانشگاه پیام نور به چاپ رسانده است.
منبع:

1400/01/15
23:58:00
0.0 / 5
499
تگهای خبر: پژوهش
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
الف دانلود