وزیر اقتصاد:

تغییر نرخ سود بانكی با بررسی بیشتر و تدریجی صورت گیرد

تغییر نرخ سود بانكی با بررسی بیشتر و تدریجی صورت گیرد

به گزارش الف دانلود وزیر اقتصاد در مورد احتمال تغییر در نرخ سود بانکی اظهار داشت: طبیعتاَ شرایط اقتصادی حاضر، اقتضائات جدیدی را طلب می کند، اما این امر باید مورد بررسی بیشتری قرار گرفته و به تدریج صورت گیرد.به گزارش الف دانلود به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند اشاره کرد: نظام بانکی کشور در سال جدید باید در کنار تقویت طرف عرضه و اعطای تسهیلات مستقیم به واحدهای تولیدی، تمرکز خودرا بر حوزه مغفول مانده طرف تقاضا گذاشته و بوسیله اعطای تسهیلات به مردم جهت خرید کالای ایرانی، نسبت به ساماندهی این حوزه اقدام نمایند.
وزیر اقتصاد با اعلان اینکه اعمال این سیاست را بهترین نوع پشتیبانی از تولید می دانیم، اضافه کرد: بانک ها در این ارتباط می توانند قراردادهایی را با بنگاه های تولیدی یا سازمان های اجرائی منعقد کنند و با این کار منابعی تزریق می شود که برگشت پذیر بوده و ریسک کمتری دارد و اهداف مورد نظر را نیز پوشش می دهد چه بسا که اگر بنگاه های تولیدی ما تقاضای مکفی داشته باشند، این قدر سریع گرفتار چالش نمی شوند.
وزیر اقتصاد با اعلان اینکه حوزه عرضه را نیز نباید و نمی توان رها کرد، خواهان سیاست گذاری درست و دقیق در این عرصه شد، بهدطوری که تامین مالی پروژه هایی که پیشرفت بالا داشته و با تزریق منابع بانک به بهره برداری می رسند، در اولویت قرار گیرند.
وی به مسأله سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی و اقتصادی اشاره نمود و گفت: بانک ها بعنوان امین سپرده گذاران باید در تخصیص منابع به شکلی عمل کنند که منتهی به افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت تولید شود.
دژپسند اضافه کرد: اگر بانک ها در ارزیابی تقاضاهای دریافت تسهیلات مبتنی بر توجیه فنی و اقتصادی بصورت دقیق و حرفه ای عمل کنند، می توانند نظام بنگاه داری کشور را نیز اصلاح کنند.
وی با اشاره به اینکه عمده طرح ها و پروژه های بزرگ کشور معمولاً با مشارکت بانک ها اجرا شده است، اظهار داشت: معتقدیم، خدمات بی بدیل نظام بانکی در پشتیبانی از رشد و توسعه اقتصادی کشور آنطور که باید مورد توجه و تقدیر قرار نگرفته است.
دژپسند با اعلان اینکه با وجود برخی هجمه ها، نظام بانکی همچون همیشه در خدمت اقتصاد کشور است اظهار داشت: فعالان اقتصادی به ویژه در مراودات بین المللی وابسته به نظام بانکی هستند و بانک ها در خیلی از زمینه ها بصورت بنیانی و بنیادی نقش داشته و عامل تحول هستند. بانک ها باید بطور ساماندهی شده و مستمر، اقدامات و خدمات خودرا به آگاهی مردم برسانند.
وزیر اقتصاد با اشاره به قسمتی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سال جدید و توجه ایشان به نظام بانکی کشور گفت: این سومین سال پی در پی است که نامگذاری شعار سال توسط مقام معظم رهبری معطوف و مربوط به مقوله تولید است و بدین جهت ضرورت دارد نظام بانکی کشور همانند همیشه در امتداد تحقق شعار سال پیشگام بوده و عملکرد خودرا نیز اطلاع رسانی کند.
وی تصریح کرد: بمنظور تقویت حمایت نظام بانکی از بخش های تولیدی، لازم است بانک ها نیز پشتیبانی شده و موانع کسب وکار آنها نیز مرتفع شود.
وزیر اقتصاد با اعلان اینکه نباید میان بانک ها و بازار سرمایه احساس رقابت وجود داشته باشد، خواهان ارائه مدلی ترکیبی، تعاملی و تکاملی توسط بانک ها و بازار سرمایه به نحوی شد که ضمن تسهیل و تسریع در تامین مالی بنگاه ها، قسمتی از تامین مالی بلندمدت و کلان به بازار سرمایه منتقل شود.
بانک ها هیچ علاقه ای به تملیک واحدهای تولیدی ندارند
دژپسند در ادامه به واحدهای تملیک شده تولیدی توسط بانک ها اشاره نمود و اظهار داشت: بانک ها هیچ علاقه ای به تملیک واحدهای تولیدی ندارند مگر اینکه بعد از مساعدت های مکرر در ایفای تعهدات خود به سپرده گذاران، به اجبار واحد تولیدی را تملیک می کنند و برمبنای بررسی های صورت گرفته، عمده این واحدها پیش از تملیک تعطیل بوده اند.
وی اضافه کرد: بانک ها باید برای رهایی از هجمه های غیرمنصفانه در رابطه با این مسأله و در امتداد تحرک تولید، طرحی با موضوع آزاد سازی واحدهای تملیکی بانک ها با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و بازار سرمایه عرضه کنند.
دژپسند با اشاره به اینکه یکی از وظایف وزارت اقتصاد کمک به نظام بانکی کشور است، اظهار داشت: برای گذار از نظام اقتصادی بانک محور به بازار سرمایه محور هنوز زمان نیاز داریم، هر چند که رابطه تکمیلی بین این دو وجود دارد بطوریکه باید بازار سرمایه و بانکهای کارآمد در امتداد کمک به یکدیگر باشند و چه بسا با کمک به بازار سرمایه، موجب قوام و استواری خودشان می شوند.
وی در مورد احتمال تغییر در نرخ سود بانکی نیز اظهار داشت: طبیعتاَ شرایط اقتصادی حاضر، اقتضائات جدیدی را طلب می کند، اما این امر باید مورد بررسی بیشتری قرار گرفته و به تدریج صورت گیرد.


منبع:

1400/01/18
12:17:07
0.0 / 5
487
تگهای خبر: پشتیبان , خدمات , سازمان
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
الف دانلود