شایعترین علایم هشداردهنده مبتلاشدن به دیابت

شایعترین علایم هشداردهنده مبتلاشدن به دیابت

الف دانلود: دیابت یکی از اختلال های ناشی از سبک زندگی است که می تواند سلامت تمامی اندام های بدن را به خطر اندازد.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، دو نوع دیابت موسوم به دیابت نوع یک و دو شناخته شده است. نوع یک در اصل ماهیتی ژنتیکی دارد اما دیابت نوع دو، دیابتی است که ناشی از سبک زندگی اشتباه است.
نشریه آنلاین "هندوستان تایمز" در ادامه به تعدادی از شاخصهای در رابطه با سبک زندگی که خطر مبتلاشدن به دیابت را می افزایند، اشاره کرده است:
- مصرف خوراکی های ناسالم
- عدم تحرک
- عدم مراجعه به پزشک برای چکاپ
- عدم کنترل وزن
همین طور نشانه های هشداردهنده ای وجود دارند که حاکی از لزوم کنترل قند خون قبل از افزایش بیمارگونه آنست که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- احساس تشنگی: اگر به رغم مصرف آب بطور مداوم احساس تشنگی می کنید، لازم است وضعیت قند خون خودرا چک کنید. هنگامی که به دیابت مبتلا باشید، کلیه ها برای تنظیم گلوکز اضافی مجبور به فعالیت بیشتر می شوند. این گلوکز بوسیله ادرار دفع می شود و همراه با آن، تعدادی از مواد معدنی بسیار ضروری نیز همراه با مایعاتِ بدن دفع می شوند که این فرایند، کمبود آب بدن را به همراه دارد.
- تکرر ادرار: در حقیقت تکرر ادرار از دلیلهای کم شدن آب بدن است. همانطور که در بالا ذکر شد بدن نیاز دارد گلوکز مازاد را دفع کند و بدین سبب افراد مبتلا به دیابت گرفتار تکرر ادرار می شوند و این وضعیت عامل از دست رفتن آب بدن است.
- احساس گرسنگی: پیکر شخص مبتلا به دیابت قادر به هضم گلوکز مورد نیاز بمنظور آزادسازی انرژی نیست. زمانیکه این گلوکز اضافی هضم نشود احساس می کنید از میزان انرژی کافی برخوردار نیستید و این امر ممکنست منجر به بروز احساس گرسنگی به دفعات در طول روز شود.
- خشکی پوست: قند خون بالا موجب می شود بافت های پوست بیشتر در معرض خشکی قرار بگیرند. بدین جهت ممکنست گرفتار خارش شوید و در معرض عفونت های پوستی قرار بگیرید.
- احساس گزگز در اندام ها: بیماری دیابت به عصب هایی که از مغز به اندام ها سیگنال ارسال می کنند، لطمه می رساند و بنا بر این فرد دیابتی احساس بی حسی و گزگز را در بعضی از اندام ها تجربه می کنید.
- تاخیر در بهبود زخم: دیابت روند بازسازی سلول را کند می سازد و بدین جهت روند بهبودی زخم و جراحت آهسته پیش می رود.
- بروز زخم های دیابتی: زخم های دیابتی بر اثر لطمه دیدگی عروق خونی ناشی از دیابت ایجاد می شوند.
- لاغر شدن: تعدادی از افراد مبتلا به دیابت کاهش وزن را تجربه می کنند برای اینکه انسولین ناکافی اجازه نمی دهد گلوکز انرژی مورد نیاز بدن را آزاد کند. از ین جهت، بدن آغاز به سوزاندن چربی موجود می کند تا انرژی مورد نیاز خودرا تامین کند. این شرایط سبب کاهش وزن می شود.
برخی از افراد بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به دیابت قرار دارند. همچون شاخصهای خطرزا در بروز این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- افراد بالای ۴۵ سال که تحرک کافی ندارند
- افرادی که اضافه وزن دارند
- افرادی که اصلا ورزش نمی کنند
- افرادی که سابقه خانوادگی مبتلاشدن به دیابت دارند
- افرادی که گرفتار مشکل فشار خون هستند
- افرادی که گرفتار مشکل کلسترول بالا هستند
منبع:

1400/01/20
13:40:48
0.0 / 5
757
تگهای خبر: آنلاین , تجربه
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
الف دانلود