روایت اقتصاد ایران در ۲۴ اسفند

انتظار حقوق بگیران به سر می رسد!

انتظار حقوق بگیران به سر می رسد!

به گزارش الف دانلود، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال دولت وعده داده که در ایام آینده تکلیف کف حقوق و دریافتی سال آینده را مشخص نماید.


به گزارش الف دانلود به نقل از ایسنا، یکی از اصلی ترین مسائلی که بازار خودرو در تمام ماه های گذشته با آن دست و پنجه نرم کرده، بحث عرضه یا عدم عرضه خودرو در بورس کالا بوده، موضوعی که موافقان و مخالفانی داشته و در طول روزهای گذشته همواره بحث در رابطه با آن میان دو طرف ادامه داشته است. در کنار آن خبر مهم دیگر اقتصادی را وزیر کار داد و گفت انتظار حقوق بگیران به سر خواهد رسید.
چهره روز: صولت مرتضوی
بنا بر اعلام بورس کالا، یک خودرو جدید در این بازار پذیرش شده است. بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از پذیرش یک کامیون کشنده جدید در بازار اصلی اطلاع داد. بر این اساس هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا با پذیرش کامیون کشنده SHACMOTO متعلق به مجتمع صنعتی آرین پارس موتور موافقت کرده است.
خبر دیگر خودرویی به ثبت نام کنندگان خودرو های وارداتی باز می گردد. بعد از اعلام نتایج نوبت خودرو های وارداتی، تعداد بسیاری اعلام نمودند که از فهرست متقاضیان حذف شده اند و سخنگوی وزارت صمت علل حذف برخی متقاضیان خودرو های وارداتی را توضیح داد.
در کنار آن، وزارت صمت امروز یک خبر دیگر هم داشت. بر مبنای اطلاعات به دست آمده از وزارت صنعت، معدن و تجارت، علی رضا پیمان پاک از ریاست سازمان توسعه تجارت کنار رفته و احیانا از این پس در وزارت جهاد کشاورزی کار خویش را ادامه خواهد داد.
وزیر کار هم امروز در حاشیه جلسه هیات دولت آخرین وضعیت بررسی کف حقوق سال آینده را شرح داد.
جهش روز: بازار سرمایه
بعد از چند روز کم فروغ، بازار بورس چهارشنبه را با صعودی بزرگ به پایان رساند. شاخص کل بورس امروز با ۳۸ هزار و ۲ واحد افزایش تا رقم یک میلیون و ۸۲۰ هزار واحد افزایش پیدا کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم با ۱۳ هزار و ۱۶۲ واحد صعود رقم ۵۵۴ هزار و ۱۹۵ واحد را ثبت نمود. در این بازار ۶۰۱ هزار معامله انجام شد که ۹۳ هزار و ۵۳۵ میلیاردریال ارزش داشت.
بازار رمزارزها هم بعد از صعودهای اخیر، امروز در جا زد. ارزش ارز دیجیتال پیشرو جهان روز سه شنبه، دقایقی بعد از انتشار گزارش تورم آمریکا، افزایش پیدا کرد. بیتکوین بعد از انتشار این گزارش به ۲۶هزار و ۴۲۹ دلار رسید، ارزشی که از ژوئن گذشته مشاهده نشده است.
بانک مرکزی هم امروز یک خبر ارزی جدید داد. مدیرکل تجارت خارجی بانک مرکزی اظهار داشت: تامین ارز اقلام اساسی وزارت جهاد کشاورزی (شامل گندم، ذرت، جو، کنجاله سویا، روغن و دانه های روغنی) از آغاز سال تا کنون، نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۸ درصد افزایش داشته است.
متاثر روز: بازار نفت
بعد از توافق ایران و عربستان سعودی، همچنان تحولات اقتصادی تحت تأثیر آن ادامه دارد و این دفعه سوالات درباره بازار نفت ادامه دارد. بازارهای انرژی هفته جاری را با کاهش قیمت آغاز کردند و نفت روز دوشنبه، درست چند روز بعد از اعلام توافق ایران و عربستان و به انتها رسیدن اختلاف هفت ساله دو طرف، افت قابل توجهی پیدا کرد.
همینطور روز جمعه بزرگترین واحد تقطیر در منطقه غرب آسیا در آبادان با حضور رئیس جمهور افتتاح می گردد که برگ زرینی در کارنامه دولت سیزدهم است. خصوصیت های هشت گانه فاز دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان طراحی، ساخت و نصب بزرگ ترین واحد تقطیر در منطقه غرب آسیا که ظرفیت آن در جو، ۲۱۰ هزار بشکه در روز و واحد تقطیر در خلأ به ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه در روز، طراحی، ساخت و نصب بزرگترین واحد هیدروکراکر در غرب آسیا به ظرفیت بیشتر از ۴۲ هزار بشکه در روز، طراحی، ساخت، حمل و نصب یکپارچه بزرگ ترین کوره هیدروژن در غرب آسیا به وزن یک هزار و ۵۰۰ تن، طراحی، ساخت و نصب بلندترین مشعل های پالایشگاهی کشور به ارتفاع ۱۲۵ متر و ۱۲۷ متر، طراحی، ساخت و نصب بزرگترین واحد تصفیه هیدروژنی نفتا به ظرفیت ۶۵ هزار بشکه در روز تبیین شده است.
اتاق بازرگانی هم تحلیلی از وضعیت جهانی نفت عرضه کرده است. ترکیه علیرغم وجود تحریم های متعدد، تجارت خود با روسیه را در سال ۲۰۲۲، به میزان تقریبا دو برابر سال پیش از آن افزایش داده که عمده این افزایش، در ارتباط با واردات نفت ارزان از روسیه است. همینطور این کشور مذاکرات خود با مکزیک را به منظور پیشبرد توافقنامه تجارت آزاد از سرگرفته تا ادامه ای برای توافق سطح بالای صورت گرفته بین دو کشور در سال ۲۰۱۳ و تضمین کننده گسترش روابط تجاری دو طرف باشد.
اوج گرفته روز: تاخیر پروازی
پروازهای برنامه ای ایرلاین های داخلی، در بهمن ماه سالجاری به صورت متوسط ۹۹ دقیقه تأخیر داشتند و تهران-کیش لقب پرترددترین مسیر را به خود اختصاص داد. برپایه گزارش منتشرشده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، کل پروازهای فرودگاه های تحت نظارت یا مالکیت این شرکت در بهمن ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل در نشست و برخاست سه درصد کاهش، در اعزام و پذیرش مسافر یک درصد افزایش و در ارسال و پذیرش بار و پست ۵ درصدکاهش داشته است. پروازهای داخلی در نشست و برخاست چهار درصد کاهش داشته در اعزام و پذیرش مسافر بدون تغییرمانده و در ارسال و پذیرش بار و پست شش درصد افزایش داشته است. پروازهای بین المللی در نشست و برخاست و اعزام و پذیرش ۱۲ درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست یک درصد افزایش داشته است.
وزیر راه و شهرسازی هم امروز یک خبر جدید از راه آهن داده است. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه شرکت ها در حوزه ریلی برای واردات یا ساخت لکوموتیو و واگن مسافری و باری مجوز کامل دارند، اظهار داشت که از سال آینده عملیات قطار سریع السیر مسیر تهران - مشهد آغاز خواهد شد.
همینطور بخشی از محدودیت های جاده ای نوروز اعلام شده است. مرکز مدیریت راه های کشور محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی جاده های کشور همچون چالوس و هراز را برای ایام نوروز تا پایان روز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲ اعلام نمود.
منبع:

1401/12/25
13:02:54
0.0 / 5
177
تگهای خبر: دیجیتال , سازمان , شركت , طراحی
این پست الف دانلود را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات خوانندگان الف دانلود در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
الف دانلود